Nyheder

Stuntman lærte landshold at filme

Tilmeld nyhedsbrev

Stuntmanden Lasse Spang Olsen var flyvende på Håndboldskole

Lars Graabek, 02.07.2010

Så er DHF’s Håndboldskoler i fuld gang over hele landet. På mere end 100 skoler får de unge i disse dage en overflod af spændende og anderledes håndboldinspiration, som de kan få stor fornøjelse i deres daglige håndboldspil.    

Som for eksempel i Birkerød Håndbold Klub, der i denne uge debuterer som Håndboldskole-arrangør. Blandt flere interessante gæstelærere er stuntmanden og filminstruktøren Lasse Spang Olsen, der selv spiller håndbold på klubbens Oldboys hold.

Han viste deltagerne lidt om faldteknik på den fede måde og demonstrerede, hvordan de kunne undgå at blive skadet i håndled og albue, når de i faldet skulle tage ved med armen.

Lasse Spang Olsen kunne desuden berette en lille sjov historie fra en opgave med et dansk håndboldlandshold for nogle år siden. Den daværende landstræner havde bedt ham om at demonstrere, hvordan man som spiller på en lidt utraditionel vis kunne få dommeren på sin side, hvis man ikke just underdrev, når man fik et skub eller voldsom tackling af modstanderen. Og hvem bedre end en stuntmand og filminstruktør kan vise, hvordan man filmer i en spilsituation?

Du kan læse mere om Lasse Spang Olsen og Birkerød Håndbold Klubs Håndboldskole i næste nummer af Håndboldmagasinet og på vores hjemmeside i den nærmeste fremtid.