Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2013-2014

Damer

Kvalifikation til Champions League

Gruppe 3

1

HCM Baia Mare, ROU

2

2

0

0

62-58

4

4

2

Team Tvis Holstebro, DEN

2

1

0

1

61-66

-5

2

3

Viborg HK, DEN

2

1

0

1

58-38

20

2

4

Sercodak  Dalfsen, NED

2

0

0

2

42-63

-21

0

 

140913

ROU

HCM Baia Mara

 

Viborg HK

26-25

150913

ROU

Sercodak  Dalfsen

 

Viborg HK

12-33

 

140913

ROU

Team Tvis Holstebro

 

Sercodak  Dalfsen

38-30

150913

ROU

Team Tvis Holstebro

 

HCM Baia Mara

23-36

 

Champions League

Gruppe B

1

FC Midtjylland, DEN

6

5

0

1

156-139

17

10

2

Buducnost, MNE

6

4

0

2

156-125

31

8

3

FTC-Rail Cargo Hungaria, HUN

6

3

0

3

162-161

1

6

4

MKS Lublin, POL

6

0

0

6

140-189

-49

0

 

061013

Ikast

FC Midtjylland

 

FTC-Rail Cargo Hungaria,

32-23

121013

POL

MKS Lublin

 

FC Midtjylland

24-25

201013

Ikast

FC Midtjylland

 

Buducnost

21-19

031113

MNE

Buducnost

 

FC Midtjylland

22-15

091113

HUN

FTC-Rail Cargo Hungaria,

 

FC Midtjylland

25-26

171113

Ikast

FC Midtjylland

 

MKS Lublin

37-26

 

Mellemrunden– gruppe 1

1

WHC Vardar, MKD

6

3

2

1

154-142

12

8

2

FC Midtjylland, DEN

6

3

1

2

152-147

5

7

3

Thüringer HC. GER

6

3

1

2

157-156

1

7

4

IK Sävehof, SWE

6

0

2

4

149-167

-18

2

 

010214

Ikast

FC Midtjylland 

 

IK Sävehoff

25-24

080214

GER

Thüringer HC

 

FC Midtjylland

26-24

150214

MKD

WHC Vardar

 

FC Midtjylland

24-23

020314

Ikast

FC Midtjylland

 

WHC Vardar

25-24

090314

SWE

IK Sävehof

 

FC Midtjylland

29-29

160314

Ikast

FC Midtjylland

 

Thüringer HC

26-20

 

Champions League - Final4

Semifinaler

030514

HUN

Györi Audi ETO KC 

 

FC Midtjylland 

29-26

030514

HUN

WHC Vardar SCBT

 

Buducnost

20-22

 

Placering 3.-4. plads

040514

HUN

FC Midtjylland

 

WHC Vardar SCBT

31-34

 

Finale

040514

HUN

Györi Audi ETO KC 

 

Buducnost

27-21

 

EHF CUP

EHF Cup 3

091113

UKR

HC Karpaly UKR

 

København Håndbold

17-22

161113

Frb.

København Håndbold

 

HC Karpaly

34-27

 

161113

SRB

WHC Radnicki Kragujevac

 

Team Esbjerg

24-28

171113

SRB

Team Esbjerg

 

WHC Radnicki Kragujevac

26-26

 

EHF Cup 4 – 1/8-finaler

020214

CZE

DHK Banik Most

 

Team Esbjerg

21-28

090214

Esbjerg

Team Esbjerg

 

DHK Banik Most

28-26

 

020214

GER

Frisch Auf Göppingen

 

København Håndbold

22-25

090214

Brøndby

København Håndbold

 

Frisch Auf Göppingen

31-22

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

020314

RUS

Dinamo Volgograd

 

Team Esbjerg

36-30

090314

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Dinamo Volgograd

36-27

 

010314

RUS

Lada

 

København Håndbold

27-19

090314

Frb.

København Håndbold

 

Lada

27-33

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

050414

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Fehérvár KC

24-25

120414

HUN

Fehérvár KC

 

Team Esbjerg

26-27

 

EHF Cup 7 – finale

040514

RUS

Lada

 

Team Esbjerg

36-25

110514

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Lada

32-32

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup 2

051013

MKD

WHC Metalurg

 

HC Odense

24-30

121013

Odense

HC Odense

 

WHC Metalurg

30-17

 

Cup Winners Cup 3

101113

Odense

HC Odense

 

Cercle Dijon Bourgogne

24-22

171113

FRA

Cercle Dijon Bourgogne

 

HC Odense

19-25

 

091113

Herning

Team Tvis Holstebro

 

BelAZ Minsk BLR

31-22

101113

Holstebro

BelAZ Minsk BLR

 

Team Tvis Holstebro

29-26

 

091113

SRB

ZORK Jagodina

 

Viborg HK

18-31

161113

Viborg

Viborg HK

 

ZORK Jagodina

32-25

 

Cup Winners Cup 4 – 1/8-finaler

310114

Odense

HC Odense

 

HYPO Niederösterreich

23-27

070214

AUT

HYPO Niederösterreich

 

HC Odense

28-27

 

010214

Viborg

Viborg HK

 

Team Tvis Holstebro

30-24

090214

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Viborg HK

27-30

 

Cup Winners Cup 5 – 1/4-finaler

030314

Viborg

Viborg HK

 

FTC-Rail Cargo Hungaria

40-32

090314

HUN

FTC-Rail Cargo Hungaria

 

Viborg HK

31-26

 

Cup Winners Cup 6 – 1/2-finaler

050414

RUS

Rostov-Don

 

Viborg HK

25-27

130414

Viborg

Viborg HK

 

Rostov-Don

34-19

 

Cup Winners Cup 7 – finaler

040514

Viborg

Viborg HK

 

Zvezda Zvenigorod

31-22

110514

RUS

Zvezda Zvenigorod

 

Viborg HK

23-24

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

THW Kiel, GER

10

8

1

1

303

243

60

17

2

KIF Kolding København, DEN

10

7

2

1

305

252

53

16

3

KS Vive Targi Kielce, POL

10

4

1

5

269

272

-3

9

4

Orlen Wisla Plock, POL

10

4

1

5

277

296

-19

9

5

FC Porto Vitalis, POR

10

4

0

6

267

282

-15

8

6

Dunkerque HB Grand Littoral, FRA

10

0

1

9

216

292

-76

1

 

220913

Kolding

KIF Kolding København

 

FC Porto Vitalis

25-20

290913

GER

THW Kiel

 

KIF Kolding København

29-26

131013

FRA

Dunkerque HB Grand Littoral

 

KIF Kolding København

18-20

201013

Kolding

KIF Kolding København

 

Orlen Wisla Plock

23-22

171113

Brøndby

KIF Kolding København

 

KS Vive Targi Kielce

29-24

241113

POL

KS Vive Targi Kielce

 

KIF Kolding København

25-26

301113

POR

FC Porto Vitalis

 

KIF Kolding København

27-24

090214

Kolding

KIF Kolding København

 

THW Kiel

24-26

130214

POL

Orlen Wisla Plock

 

KIF Kolding København

25-26

230214

Brøndby

KIF Kolding København

 

Dunkerque HB Grand Littoral

26-24

 

Gruppe D

1

HSV Hamburg, GER

10

9

0

1

330

266

64

18

2

SG Flensborg-Handewitt, GER

10

8

1

1

314

272

42

17

3

RK Gorenje Velenje, SLO

10

4

0

6

307

320

-13

8

4

Aalborg Håndbold, DEN

10

4

0

6

275

265

10

8

5

Naturhouse La Rioja, ESP

10

3

2

5

292

320

-28

8

6

HK Drott Halmstad, SWE

10

0

1

9

289

364

-75

1

 

220913

GER

SG Flensborg-Handewitt

 

Aalborg Håndbold

31-27

290913

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Naturhouse La Rioja

28-24

131013

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

HSV Hamburg

26-28

161013

SLO

RK Gorenje Velenje

 

Aalborg Håndbold

25-30

171113

SWE

HK Drott Halmstad

 

Aalborg Håndbold

26-35

241113

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

HK Drott Halmstad

37-23

011213

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

SG Flensborg-Handewitt

26-27

050214

ESP

Naturhouse La Rioja

 

Aalborg Håndbold

25-23

160214

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

RK Gorenje Velenje

23-28

230214

GER

HSV Hamburg

 

Aalborg Håndbold

28-20

 

Champions League 1/8-finaler

230314

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

FC Barcelona Intersport

22-29

290314

ESP

FC Barcelona Intersport

 

Aalborg Håndbold

31-20

 

230314

MKD

Metalurg Skopje

 

KIF Kolding København

23-17

300314

DEN

KIF Kolding København

 

Metalurg Skopje

26-30

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

121013

CZE

HBC Ronal Jicin

 

Skjern Håndbold

38-21

201013

Skjern

Skjern Håndbold

 

HBC Ronal Jicin

29-21

 

131013

Mors

Mors-Thy Håndbold

 

Fyllingen Bergen

26-18

201013

NOR

Fyllingen Bergen

 

Mors-Thy Håndbold

27-28

 

EHF Cup runde 3

231113

Mors

Mors Thy Håndbold

 

HCM Constanta

26-27

011213

ROU

HCM Constanta

 

Mors Thy Håndbold

32-26

 

231113

Skjern

Skjern Håndbold

 

RK Vojvodina

31-24

301113

SRB

RK Vojvodina

 

Skjern Håndbold

18-24

 

231113

Aarhus

Aarhus Håndbold

 

HC Zomimak

29-26

301113

MKD

HC Zomimak

 

Aarhus Håndbold

33-24

 

Gruppespil

1

Montpellier FRA

6

6

0

0

192

147

45

12

2

Sporting CP POR

6

4

0

2

195

165

30

8

3

Skjern  Håndbold DEN

6

2

0

4

156

158

-2

4

4

HC Zomimak MKD

6

0

0

6

130

203

-73

0

 

080214

Skjern

Skjern Håndbold

-

Sporting CP

25-32

150214

MKD

HC Zomimak

-

Skjern Håndbold

23-24

230214

Skjern

Skjern Håndbold

-

Montpellier

23-26

160314

FRA

Montpellier

 

Skjern Håndbold

27-25

230314

POR

Sporting CP

-

Skjern Håndbold

30-28

290314

Skjern

Skjern Håndbold

-

HC Zomimak

31-20

Vælg forbund

Luk