Liga & 1. division
Del

Resultater 2004-2005

Champions League - Damer

 

Kvalifikation

091004

DEN

Ikast/Bording EH

Madeira Andebol SAD

38-17

171004

POR

Madeira Andebol SAD

Ikast/Bording EH

20-29

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

Gruppe A

090105

DEN

Ikast/Bording EH

Dunaferr SE

28-27

160105

SRB

ZRK Buducnost MONET

Ikast/Bording EH

22-27

230105

DEN

Ikast/Bording EH

CBM Astroc Sagunto

32-27

300105

DEN

Ikast/Bording EH

ZRK Buducnost MONET

32-25

120205

HUN

Dunaferr SE

Ikast/Bording EH

25-25

190205

ESP

CBM Astroc Sagunto

Ikast/Bording EH

37-30

Ikast/Bording EH vinder puljen og går dermed videre

 

Gruppe B

070105

AUT

Hypo Niederösterich

Viborg HK

29-28

150105

DEN

Viborg HK

Dinamo AQUA Volgograd

38-29

220105

NOR

Nordstrand 2000, Oslo

Viborg HK

14-29

300105

RUS

Dinamo AQUA Volgograd

Viborg HK

29-27

120205

DEN

Viborg HK

Hypo Niederösterich

27-23

190205

DEN

Viborg HK

Nordstrand 2000, Oslo

24-17

Viborg HK blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe C

090105

RUS

HC ” Lada Toljatti“

Slagelse FH

24-25

160105

DEN

Slagelse FH

HC ”Motor” Zaporozhye

27-22

220105

MKD

Kometal D.P. Skopje

Slagelse FH

20-12

300105

UKR

HC ”Motor” Zaporozhye

Slagelse FH

19-30

130205

DEN

Slagelse FH

HC ” Lada Toljatti“

33-27

200205

DEN

Slagelse FH

Kometal D.P. Skopje

26-22

Slagelse FH vinder puljen og går dermed videre

 

1/4 finale

110305

AUT

Hypo Niedeösterreich

Ikast Bording EH

32-27

190305

DEN

Ikast Bording EH

Hypo Niedeösterreich

32-31

Hypo Niederösterreich, AUT videre med samlet målscore 63-59

 

130305

HUN

Dunaferr SE, HUN

Viborg HK

27-26

190305

DEN

Viborg HK

Dunaferr SE, HUN

30-31

Dunaferr SE, HUN videre med point 4-0 efter straffekastafgørelse

 

120305

ESP

Orsan Elda Prestigio

Slagelse FH

31-34

200305

DEN

Slagelse FH

Orsan Elda Prestigio

28-21

Slagelse FH videre med 4-0 i point

 

 1/2 finale

100405

HUN

Dunaferr SE

Slagelse FH

25-28

170405

DEN

Slagelse FH

Dunaferr SE

21-17

Slagelse FH videre med 4-0 i point

 

Finaler

140505

DEN

Slagelse FH

Kometal D.P. Skopje

27-23

200505

MKD

Kometal D.P. Skopje

Slagelse FH

27-20

Slagelse FH vinder af Champions League med samlet målscore 54-43

 

 

Cupwinners Cup – Damer

 1/32 finale

081004

DEN

FCK Håndbold

CD Gil Eanes-Lagos, POR

41-14

091004

DEN

CD Gil Eanes-Lagos, POR

FCK Håndbold

13-38

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

150105

DEN

FCK Håndbold

KS Zgoda Ruda Slaska

34-19

160105

DEN

KS Zgoda Ruda Slaska

FCK Håndbold

21-33

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

090105

AUT

McDonald's Wr.Neustadt

SK Aarhus

24-29

160105

DEN

SK Aarhus

McDonald's Wr.Neustadt

34-19

SK Aarhus videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

130205

DEN

FCK Håndbold

Larvik HK

26-32

200205

NOR

Larvik HK

FCK Håndbold

29-24

Larvik HK videre med 4-0 i point

 

130205

DEN

SK Aarhus

Podravka Vegeta, Koprinica

27-27

190205

CRO

Podravka Vegeta, Koprinica

SK Aarhus

29-19

Podravka Vegeta videre med 3-1 i point

 

EHF-Cup - damer

1/32 finale

081004

DEN

SK Aarhus

BNTU Minsk Region

31-20

101004

BLR

BNTU Minsk Region

SK Aarhus

21-40

Horsens HK videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

080105

DEN

Horsens HK

Randers HK

25-23

160105

DEN

Randers HK

Horsens HK

17-28

Horsens HK videre med 4-0 i point

 

150105

DEN

RK Medicinar Sabac, SRB

GOG

21-35

160105

DEN

GOG

RK Medicinar Sabac, SRB

29-21

GOG videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

130205

DEN

Horsens HK

Slovan Duslo Sala

37-29

190205

SVK

Slovan Duslo Sala

Horsens HK

29-25

Horsens HK videre på samlet målscore 62:58

 

120205

DEN

GOG

Nata AZS AWFiS Gdansk

43-23

190205

POL

Nata AZS AWFiS Gdansk

GOG

28-26

GOG videre på samlet målscore 69:51

 

1/4 finale

130305

HUN

Cornexi Alcoa

Horsens HK

32-26

200305

DEN

Horsens HK

Cornexi Alcoa

32-29

Cornexi Alcoa, HUN videre med samlet målscore 61-58

 

120305

HUN

FTC Budapest

GOG

31-30

200305

DEN

GOG

FTC Budapest

32-32

FTC Budapest, HUN videre med 3-1 i point

Champions League - Herrer

Gruppe C

091004

DEN

GOG

Brestskiy HC Meshkovo

36-17

161004

RUS

Chekhovsky Medvedi

GOG

34-33

231004

DEN

GOG

Gorenje Velenje

28-22

301004

DEN

GOG

Chekhovsky Medvedi

32-26

061104

BLR

Brestskiy HC Meshkovo

GOG

23-25

141104

SLO

Gorenje Velenje

GOG

29-24

GOG blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe G

091004

SUI

Pfadi Winterthur

KIF Kolding

28-38

171004

DEN

KIF Kolding

RK Izvidac Ljubuski

38-29

241004

DEN

KIF Kolding

Ciudad Real

31-36

301004

BIH

RK Izvidac Ljubuski

KIF Kolding

37-36

071104

DEN

KIF Kolding

Pfadi Winterthur

38-36

131104

ESP

Ciudad Real

KIF Kolding

36-35

KIF Kolding blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/8 finaler

051204

DEN

KIF Kolding

Montpellier HB

38-29

121204

FRA

Montpellier HB

KIF Kolding

36-25

Montpellier HB, FRA videre til kvartfinalerne på flest scorede mål 65-63

 

041204

DEN

GOG

Ciudad Real

29-45

111204

ESP

Ciudad Real

GOG

34-31

Ciudad Real, ESP videre til kvartfinalerne på 4-0 i point

 

Cupwinners Cup - Herrer

1/32 finale

161004

DEN

FCK Håndbold

"Olimpus"-85 Kischinew, MOL

38-24

171004

DEN

"Olimpus"-85 Kischinew, MOL

FCK Håndbold

23-38

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

071104

SWE

HK Drott Halmstad

FCK Håndbold

28-36

131104

DEN

FCK Håndbold

HK Drott Halmstad

33-35

FCK Håndbold videre på flest scorede mål 69-63

 

1/8 finale

041204

DEN

FCK Håndbold

Vardar Vatrost. Skopje

28-29

111204

MKD

Vardar Vatrost. Skopje

FCK Håndbold

27-23

Vardar Vatrost. Skopje, MKD videre med 4-0 i point

 

EHF-Cup - Herrer

1/32 finale

151004

DEN

Vadislav'95 Spartak V, BUL

Skjern Håndbold

18-39

161004

DEN

Skjern Håndbold

Vadislav'95 Spartak V, BUL

38-16

Skjern Håndbold videre med 4-0 i point.

 

1/16 finale

061104

AUT

A1 Bregenz HB

AaB Håndbold

28-23

141104

DEN

AaB Håndbold

A1 Bregenz HB

24-22

A1 Bregenz HB, AUT videre med samlet målscore 50-47

 

071104

RUS

Lukoil-Dynamo Astrakhan

Skjern Håndbold

31-30

141104

DEN

Skjern Håndbold

Lukoil-Dynamo Astrakhan

32-37

Lukoil-Dynamo Astrakhan, RUS videre med 4-0 i point

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE