Liga & 1. division
Del

Resultater 2005-2006

Champions League – Damer

 

Kvalifikation

011005

DEN

Viborg HK

ZRK Celje Celjske Mesnine

48-25

091005

SLO

ZRK Celje Celjske M.

Viborg HK

25-27

Viborg HK videre til gruppespillet på point 4-0

 

021005

DEN

Aalborg DH

HC ”Motor” Zaporozhye

34-29

091005

UKR

HC ”Motor” Zaporozhye

Aalborg DH

29-26

Aalborg DH videre til gruppespillet på flest scorede mål 60-58

 

Gruppe A

080106

DEN

Viborg HK

Krim Ljubljana Slovenia

28-34

150106

NOR

Larvik HK

Viborg HK

23-31

220106

DEN

Viborg HK

Orsan Elda Prestigio

33-27

290106

DEN

Viborg HK

Larvik HK

30-27

120206

SLO

Krim Ljubljana Slovenia

Viborg HK

26-21

190206

ESP

Orsan Elda Prestigio

Viborg HK

27-30

Viborg HK blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe B

070106

SRB

ZRK Knjaz Milos

Slagelse DT

34-33

140106

DEN

Slagelse DT

Dunaferr NK

27-25

210106

RUS

HC “Lada Togliatti”,

Slagelse DT

29-28

280106

HUN

Dunaferr NK

Slagelse DT

23-27

110206

DEN

Slagelse DT

ZRK Knjaz Milos

36-24

180206

DEN

Slagelse DT

HC “Lada Togliatti”

27-24

Slagelse DT vinder puljen og går dermed videre

 

Gruppe D

080106

RUS

Dinamo Volgograd

Aalborg DH

31-31

150106

DEN

Aalborg DH

Kometal GJ. Petrov. Skopje

29-28

210106

DEN

HC “Lada Togliatti”,

Györi ETO Kezilabda Club

38-29

280106

MKD

Kometal  Petrov. Skopje

Aalborg DH

29-26

120206

DEN

Aalborg DH

Dinamo Volgograd

29-21

180206

HUN

Györi ETO Kezilabda 

Aalborg DH

31-29

Aalborg DH blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/4 finale

130306

DEN

Viborg HK

Slagelse DT

26-28

180306

DEN

Slagelse DT

Viborg HK

24-30

Viborg HK videre på målscore 56-52

 

120306

DEN

Aalborg DH

Hypo Niederösterreich

28-29

190306

AUT

Hypo Niederösterreich

Aalborg DH

28-30

Aalborg DH videre på målscore 58-57

 

1/2 finale

150406

ESP

CBM Astroc Sagunto

Viborg HK

26-31

220406

DEN

Viborg HK

CBM Astroc Sagunto

32-28

Viborg HK videre med 4-0 i point

 

170406

DEN

Aalborg DH

Krim Ljubljana Slovenia

16-24

230406

SLO

Krim Ljubljana Slovenia

Aalborg DH

30-31

Krim Ljubljana Slovenia, SLO videre på målscore 54-47

 

Finaler

140506

SLO

Krim Ljubljana Slovenia

Viborg HK

22-24

200506

DEN

Viborg HK

Krim Ljubljana Slovenia

21-20

 

 

Cupwinners Cup - Damer

1/16 finale

070106

POL

MKS Zaglebie Lubin

Horsens HK

28-28

150106

DEN

Horsens HK

MKS Zaglebie Lubin

32-27

Horsens HK DEN videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

120206

GER

TSV Bayer 04 Leverkus.

Horsens HK

26-24

190206

DEN

Horsens HK

TSV Bayer 04 Leverkusen

31-31

TSV Bayer 04 Leverkusen videre med 3-1 i point

 

EHF-Cup – Damer

 1/32 finale

011005

DEN

GOG Svendborg TGI

”Egle” Vilnius, LTU

38-21

021005

DEN

”Egle” Vilnius, LTU

GOG Svendborg TGI

25-31

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

070106

GER

FC Nürnberg

GOG Svendborg TGI

24-30

150106

DEN

GOG Svendborg TGI

FC Nürnberg

35-30

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

 

070106

NOR

Nordstrand 2000, Oslo

Ikast/Bording EH

24-38

140106

DEN

Ikast/Bording EH

Nordstrand 2000, Oslo

29-28

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

110206

GRE

GAS Anagennisi Artas

GOG Svendborg TGI

25-25

190206

DEN

GOG Svendborg TGI

GAS Anagennisi Artas

23-23

GOG Svendborg TGI videre på flest scorede udebanemål 48-48

 

120206

DEN

Ikast/Bording EH

Slovan Duslo Sala

30-28

180206

SVK

Slovan Duslo Sala

Ikast/Bording EH

24-35

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

1/4 finale

110306

DEN

GOG Svendborg TGI

FTC Budapest

30-29

180306

HUN

FTC Budapest

GOG Svendborg TGI

31-23

FTC Budapest, HUN videre på målscore 60-53

 

110306

DEN

Ikast/Bording EH

HC “Motor Zaporozhye

27-29

180306

UKR

HC “Motor Zaporozhye

Ikast/Bording EH

24-24

HC “Motor” Zaporozhye, UKR videre på point 3-1

 

 

 

 

 

Women’s EHF-Cup

1/32 finale

01.10.05       GOG Svendborg TGI – ”Egle” Vilnius, LIT                                                     38-21

02.10.05       ”Egle” Vilnius, LIT – GOG Svendborg TGI                                                     25-31                    

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

 

 

 

 

1/16 finale

07.01.06       FC Nürnberg, GER – GOG Svendborg TGI, DEN                                         24-30

15.01.06       GOG Svendborg TGI, DEN – FC Nürnberg, GER                                         35-30

GOG Svendborg TGI videre med 4-0 i point

 

07.01.06       Nordstrand 2000, Oslo, NOR – Ikast/Bording EH, DEN                                24-38

14.01.06       Ikast/Bording EH, DEN – Nordstrand 2000, Oslo, NOR                                29-28

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

11.02.06       GAS Anagennisi Artas, GRE – GOG Svendborg TGI                                    25-25

19.02.06       GOG Svendborg TGI – GAS Anagennisi Artas, GRE                                    23-23

GOG Svendborg TGI videre på flest scorede udebanemål 48-48

 

12.02.06       Ikast/Bording EH – Slovan Duslo Sala, SVK                                                 30-28

18.02.06       Slovan Duslo Sala, SVK – Ikast/Bording EH                                                 24-35

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

1/4 finale

11.03.06       GOG Svendborg TGI - FTC Budapest, HUN                                                 30-29

18.03.06       FTC Budapest, HUN - GOG Svendborg TGI                                                 31-23

FTC Budapest, HUN videre på målscore 60-53

 

11.03.06       Ikast/Bording EH – HC “Motor Zaporozhye, UKR                                          27-29

18.03.06       HC “Motor” Zaporozhye, UKR - Ikast/Bording EH                                         24-24

HC “Motor” Zaporozhye, UKR videre på point 3-1

 

Champions League - Herrer

Gruppe C

011005

ISL

Haukar Hafnarfjödur

Århus GF

27-28

081005

DEN

Århus GF

Torggler Group Meran

35-28

161005

SLO

RK Gorenje Velenje,

Århus GF

27-28

221005

ITA

Torggler Group Meran

Århus GF

37-31

051105

DEN

Århus GF

Haukar Hafnarfjödur

34-21

121105

DEN

Århus GF

RK Gorenje Velenje

27-25

Århus GF blev nr. 1 i puljen og går dermed videre

 

Gruppe E

021005

DEN

KIF Kolding

Wisla Plock SSA

38-29

091005

BLR

Brest HC Meshkov

KIF Kolding

27-29

161005

GER

THW Kiel

KIF Kolding

37-34

231005

DEN

KIF Kolding

Brest HC Meshkov

29-28

061105

POL

Wisla Plock SSA

KIF Kolding

19-25

131105

DEN

KIF Kolding

THW Kiel

33-35

KIF Kolding blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/8 finaler

041205

DEN

KIF Kolding

Celje Pivovarna Lasko

33-34

101205

SLO

Celje Pivovarna Lasko

KIF Kolding

31-30

Celje Pivovarna Lasko videre på point 4-0

 

031205

HUN

MKB Veszprém KC

Århus GF

30-21

101205

DEN

Århus GF

MKB Veszprém KC

28-31

MKB Veszprém KC videre på point 4-0

 

Cupwinners Cup - Herrer

 1/32 finale

021005

DEN

Skjern Håndbold

A.S. Pallamano Secchia

36-18

081005

ITA

A.S. Pallamano Secchia

Skjern Håndbold

28-40

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/16 finale

051105

DEN

Skjern Håndbold

RK Gold Club Kozina

38-32

121105

SLO

RK Gold Club Kozina

Skjern Håndbold

29-30

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/8 finale

041205

POL

Wisla Plock SSA

Skjern Håndbold

30-32

111205

DEN

Skjern Håndbold

Wisla Plock SSA

30-26

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/4 finale

260206

DEN

Skjern Håndbold

HCM Constanta

31-35

050306

ROU

HCM Constanta

Skjern Håndbold

35-28

HCM Constanta videre på point 4-0

 

EHF-Cup – Herrer

1/32 finale

081005

MKD

“Mladost” Bogdanci

Viborg HK

26-47

091005

DEN

Viborg HK

“Mladost” Bogdanci

43-20

Viborg HK videre på point 4-0

 

1/16 finale

051105

DEN

Viborg HK

FDM-Balonman Cangas

32-20

131105

ESP

FDM-Balonman Cangas

Viborg HK

27-29

Viborg HK videre på point 4-0

 

051105

BUL

HC Lokomotiv-Nadin V.

GOG Svendborg TGI

30-28

121105

DEN

GOG Svendborg TGI

HC Lokomotiv-Nadin Varna

36-24

GOG Svendborg TGI videre på målscoren 64-54

 

1/8 finale

031205

POL

KS Vive Kielce

Viborg HK

37-30

101205

DEN

Viborg HK

KS Vive Kielce

39-39

KS Vive Kielce videre på point 3-1

 

031205

DEN

GOG Svendborg TGI

Madeira Andebol SAD

35-32

111205

POR

Madeira Andebol SAD

GOG Svendborg TGI

32-34

GOG Svendborg TGI videre på point 4-0

 

1/4 finale

260206

DEN

GOG Svendborg TGI

Frisch Auf Göppingen

24-29

040306

GER

Frisch Auf Göppingen

GOG Svendborg TGI

37-32

Frisch Auf Göppingen videre på point 4-0

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE