Liga & 1. division
Del

Resultater 2007-2008

 

Damer

Kvalifikation til Champions League 

280907

Aalborg DH

AC Ormi-Loux Patras GRE

 35-25

290907

IK Sävehof SWE

Aalborg DH

32-26

300907

Aalborg DH

HC Motor Zaporozhye UKR

23-22

 

Champions League gruppe A

1

Györi AUDI ETO KC, HUN

6

6

0

0

185-151

24

12

2

Slagelse DT

6

4

0

2

152-133

19

8

3

HC Podravka Vegeta CRO

6

2

0

4

173-182

-9

4

4

Cem. La Union-Ribarroja ESP

6

0

0

6

139-193

-44

0

 

211007

HUN

Györi AUDI ETO KC

Slagelse DT

24-17

031107

Slagelse

Slagelse DT

HC Podravka Vegeta

27-19

101107

ESP

Cem. La Union-Ribarroja

Slagelse DT

20-34

171107

CRO

HC Podravka Vegeta

Slagelse DT

22-28

050108

Slagelse

Slagelse DT

Györi AUDI ETO KC

20-24

120108

Slagelse

Slagelse DT

Cem. La Union-Ribarroja

26-24

 

Champions League gruppe D

1

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea ROU

6

6

0

0

197-152

45

12

2

Viborg HK

6

3

1

2

202-184

18

7

3

 Buducnost T-Mobile MNE

6

1

1

4

153-189

-36

3

4

Budapest - BANK -FTC HUN

6

1

0

5

165-192

-27

2

 

281007

ROU

C.S."Oltchim"Rm.Valcea

Viborg HK

33-30

041107

Viborg

Viborg HK

Buducnost T-Mobile

36-29

111107

HUN

Budapest - BANK -FTC

Viborg HK

30-37

161107

MNE

Buducnost T-Mobile

Viborg HK

31-31

020108

Viborg

Viborg HK

C.S."Oltchim"Rm.Valcea

29-31

130108

Viborg

Viborg HK

Budapest - BANK -FTC

39-30

 

Mellemrunden

1

 Hypo Niederösterich AUT

6

6

0

0

190-153

37

12

2

Zvezda Zvenigorod RUS

6

3

0

3

187-172

15

6

3

 Viborg HK

6

3

0

3

173-164

9

6

4

Slagelse DT

6

0

0

6

119-180

-61

0

 

090208

Slagelse

Slagelse DT

Hypo Niederösterich 

21-31

090208

Viborg

Viborg HK

Zvezda Zvenigorod

31-29

140208

RUS

Zvezda Zvenigorod

Slagelse DT

39-24

170208

AUT

Hypo Niederösterich 

Viborg HK

33-30

220208

RUS

Zvezda Zvenigorod

Hypo Niederösterich 

29-33

230208

Slagelse

Slagelse DT

Viborg HK

12-22

010308

Slagelse

Slagelse DT

Zvezda Zvenigorod

20-27

010308

Viborg

Viborg HK

Hypo Niederösterich

27-32

080308

AUT

Hypo Niederösterich 

Slagelse DT

30-20

090308

RUS

Zvezda Zvenigorod

Viborg HK

27-32

150308

AUT

Hypo Niederösterich 

Zvezda Zvenigorod

32-26

150308

Viborg

Viborg HK

Slagelse DT

31-22

 

Cupwinners Cup

 Runde 3

101107

DEN

KH Kosovo Vushtrri KOS

KIF Vejen

17-40

111107

DEN

KIF Vejen

KH Kosovo Vushtrri KOS

41-6

 

Runde 4 – 1/8-finaler

090208

GER

HC Leipzig

KIF Vejen

31-27

170208

DEN

KIF Vejen

HC Leipzig

31-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

ESP

AKABA BeraBera

KIF Vejen

26-27

150308

DEN

KIF Vejen

AKABA BeraBera

27-28

AKABA BeraBera videre til 1/2-finalerne på flest scorede udebanemål

 

 EHF-Cup

 Runde 2

051007

DEN

Ikast-Bording EH

Pelplast Handball Salerno

44-14

071007

DEN

Pelplast Handball Salerno

Ikast-Bording EH

8-50

 

290907

ESP

Orsan Elda Prestigio

Randers HK

28-24

061007

DEN

Randers HK

Orsan Elda Prestigio

25-30

 

Runde 3

031107

ROU

HCM Maia Mare

Ikast-Bording EH

29-26

101107

DEN

Ikast-Bording EH

HCM Maia Mare

35-21

 

041107

DEN

Aalborg DH

Conexi-Alcoa-Auto-Bahn

28-26

111107

TUR

Conexi-Alcoa-Auto-Bahn

Aalborg DH

30-26

 

Runde 4 – 1/8-finaler

090208

DEN

Ikast-Bording EH

Milli Piyango SK

36-22

160208

TUR

Milli Piyango SK

Ikast-Bording EH

35-21

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

DEN

Ikast-Bording EH

Orsan Elda Prestigio 

32-31

150308

ESP

Orsan Elda Prestigio 

Ikast-Bording EH

23-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

200408

DEN

Ikast-Bording EH

Dinamo Volgograd

37-31

270408

RUS

Dinamo Volgograd

Ikast-Bording EH

38-28

 

Champions League - Herrer

Kvalifikation til gruppespillet

290807

DEN

Viborg HK

Besiktas JK Istanbul

35-23

080907

TUR

Besiktas JK Istanbul

Viborg HK

22-45

 

Gruppe D

1

Portland San Antonio ESP

6

4

2

0

203-170

33

10

2

GOG Svendborg TGI

6

3

2

1

196-181

15

8

3

Tatran Presov SVK

6

1

1

4

182-211

-29

3

4

A1 Bregenz AUT

6

1

1

4

172-191

-19

3

 

260907

ESP

Portland San Antonio

GOG Svendborg TGI

28-28

071007

DEN

GOG Svendborg TGI

Tatran Presov

42-32

131007

AUT

A1 Bregenz

GOG Svendborg TGI

32-26

101107

SVK

Tatran Presov

GOG Svendborg TGI

31-38

141107

DEN

GOG Svendborg TGI

Portland San Antonio

29-29

251107

DEN

GOG Svendborg TGI

A1 Bregenz

33-29

 

Mellemrunden gruppe 4

1

FC Barcelona ESP

6

4

0

2

194-174

20

8

2

GOG Svendborg TGI

6

3

1

2

184-184

0

7

3

Pick Szeged HUN

6

3

0

3

169-176

-7

6

4

Celje Pivovarna Lasko SLO

6

1

1

4

172-185

-13

3

 

100208

DEN

GOG Svendborg TGI

FC Barcelona

35-33

170208

HUN

Pick Szeged

GOG Svendborg TGI

34-33

240208

DEN

GOG Svendborg TGI

Celje Pivovarna Lasko

34-33

020308

DEN

GOG Svendborg TGI

Pick Szeged

28-25

080308

ESP

FC Barcelona

GOG Svendborg TGI

29-24

160308

SVK

Celje Pivovarna Lasko

GOG Svendborg TGI

30-30

 

Gruppe E

1

HSV Hamburg GER

6

5

1

0

192-159

33

11

2

Chehovskie Medvedi RUS

6

4

1

1

186-155

31

9

3

ZTR Zaporozhye UKR

6

1

0

5

144-178

-34

2

4

Viborg HK

6

1

0

5

161-191

-30

2

 

270907

GER

HSV Hamburg

Viborg HK

35-26

061007

DEN

Viborg HK

ZTR Zaporozhye

29-23

131007

DEN

Viborg HK

Chehovskie Medvedi

28-32

111107

UKR

ZTR Zaporozhye

Viborg HK

35-23

171107

DEN

Viborg HK

HSV Hamburg

28-30

231107

RUS

Chehovskie Medvedi

Viborg HK

36-27

  

Men’s Cupwinners Cup

 Runde 2

280907

DEN

KIF Kolding

HC "Berane"

37-23

300907

DEN

HC "Berane"

KIF Kolding

28-47

 

Runde 3

171107

DEN

KIF Kolding

HC "Bydivelnik Brovary"

35-24

241107

UKR

HC "Bydivelnik Brovary"

KIF Kolding

23-22

 

Runde 4 - 1/8-finaler

090208

BIH

HC Bosna Sarajevo

KIF Kolding

27-25

160208

DEN

KIF Kolding

HC Bosna Sarajevo

37-26

 

Runde 5 – ¼-finaler

080308

DEN

KIF Kolding

MKB Vezprem

35-24

160308

HUN

MKB Vezprem

KIF Kolding

31-27

 

Men’s EHF-Cup

Runde 2

290907

CZE

HC Dukla Praha

Århus GF

29-38

061007

DEN

Århus GF

HC Dukla Praha

38-33

 

Runde 3

251107

GER

TBV Lemgo

Århus GF

30-29

011207

DEN

Århus GF

TBV Lemgo

32-33

 

181107

ISL

HK Kopavogs

FCK Håndbold

24-26

251107

DEN

FCK Håndbold

HK Kopavogs

36-24

 

Runde 4 – 1/8-finaler

150208

CRO

RK Osijek Elektromodu

FCK Håndbold

17-35

160208

DEN

FCK Håndbold

RK Osijek Elektromodu

36-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

FRA

Dunkerque HB Grand Littoral

FCK Håndbold

24-34

150308

DEN

FCK Håndbold

Dunkerque HB Grand Littoral

37-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

050408

SLO

RK Cimos Koper

FCK Håndbold

30-35

120408

DEN

FCK Håndbold

RK Cimos Koper

36-34

 

Runde 7 – finaler

040508

GER

HSG Nordhorn

FCK Håndbold

31-27

110508

DEN

FCK Håndbold

HSG Nordhorn

30-29

 

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE