Liga & 1. division
Del

Resultater 2008-2009

Damer

Kvalifikation til Champions League 

031008 Ikast-Brande EH SPR Asseco BS Lublin POL 44-31
041008 SKP Bratislava SVK Ikast-Brande EH 29-38
051008 Ikast-Brande EH C.S. Rulmentul-Urban Rasov ROU 45-35

Ikast-Brande EH nr. 1 i kvalifikationsspillet med adgang til gruppespillet i CL

 

Kvalifikation til Champions League 

031008 FCK Håndbold HC Naisa-Nis 33-17
041008 HC Motor UKR FCK Håndbold 17-38
051008 Dunaferr NK HUN FCK Håndbold 15-22

 FCK Håndbold nr. 1 i kvalifikationsspillet med adgang til gruppespillet i CL

 

Champions League gruppe A

1  Györi AUDI ETO KC 6  5  0  1  169-145  24 10 
2 Ikast-Brande EH 6  171-163
3  Kometal Gjorce Petrov 6  149-170 -21 
4  Zvezda Zvenigorod  6  156-167 -11 

 

011108 Ikast Ikast-Brande EH Zvezda Zvenigorod    31-25
091108 HUN Györi AUDI ETO KC Ikast-Brande EH 25-27
151108 Ikast Ikast-Brande EH Kometal Gjorce Petrov  32-26
030109 Ikast Ikast-Brande EH Györi AUDI ETO KC 26-27
070109 RUS Zvezda Zvenigorod  Ikast-Brande EH 28-28
160109 MKD Kometal Gjorce Petrov  Ikast-Brande EH 32-27

 

 Champions League gruppe B 

1  Hypo Niederösterreich  6   5  0  1  179-146 33  10 
2  Buducnost T-Mobile  6  154-149
3  FCK Håndbold  6 143-140 
4  Orsan Elda Prestigio  6  131-172  -41

 

021108 Frb. FCK Håndbold Hypo Niederösterreich 27-28
081108 ESP Orsan Elda Prestigio FCK Håndbold 18-26
161108 Frb. FCK Håndbold Buducnost T-Mobile 22-22
040109 Frb. FCK Håndbold Orsan Elda Prestigio 28-19
090109 AUT Hypo Niederösterreich FCK Håndbold 28-18
170109 MNE Buducnost T-Mobile FCK Håndbold 25-22

FCK Håndbold blev nr. 3 i puljen og går dermed videre til Cup Winners Cup

 

Champions League gruppe D 

1  Viborg HK  6  5  0  1  225-175 50  10 
2  RK Krim Mercator  6  187-182  5  8
3  Metz Haandball  6  173-188 -15   4
4  FC Nürnberg  6  165-205  -40  2

 

011108 FRA Metz Haandball  Viborg HK 24-37
081108 Viborg Viborg HK FC Nürnberg 39-30
151108 SLO RK Krim Mercator Viborg HK 38-34
030109 GER FC Nürnberg Viborg HK 28-42
100109 Viborg Viborg HK Metz Haandball  35-27
170109 Viborg Biborg HK RK Krim Mercator 38-28

Viborg HK  nr. 1 i puljen og videre til mellemrunden

 

Champions League mellemrunde 

Viborg HK DEN 6 5 0 1 196-166 30 10
Hypo Niederösterich AUT 6 5 0 1 195-166 29 10
HC Podravka Vegeta CRO 6 2 0 4 177-186 -9 4
Ikast-Brande EH DEN 6 0 0 6 154-204 -50 0

               

070209 Ikast Ikast-Brande EH Viborg HK 24-38
130209 AUT Hypo Niederösterich kast-Brande EH 32-24
140209 Viborg Viborg HK HC Podravka Vegeta    32-26
200209 AUT Hypo Niederösterich Viborg HK 30-28
210209 Ikast Ikast-Brande EH HC Podravka Vegeta   28-31
280209 Ikast Ikast-Brande EH RK Krim Mercator 23-33
280209 CRO HC Podravka Vegeta Viborg HK 26-31
140309 Viborg Viborg HK Ikast-Brande EH 34-28
210309 Viborg Viborg HK Hypo Niederösterich 33-31
210309 CRO HC Podravka Vegeta kast-Brande EH 36-26

Viborg HK og Hypo Niederösterreich går videre til semifinalerne

 

Champions League 1/2-finaler 

120409 ROU C.S. Oltchim Rm. Valcea  Viborg HK 34-28
180409 Viborg Viborg HK  C.S. Oltchim Rm. Valcea 21-21

  

 Champions League finaler

090509 Viborg Viborg HK            Györ AUDI ETO KC 24-26
160509 HUN Györ AUDI ETO KC            Viborg HK 26-29

  

Cupwinners Cup

Cupwinners runde 3

311008 Vejen KIF Vejen GAS Anagennisi Artas 31-17
0111089 Vejen GAS Anagennisi Artas KIF Vejen 24-33

 

Cupwinners runde 4 - 1/8-finaler

070209 Vejen KIF Vejen Larvik HK 21-25
150209 NORn Larvik HK KIF Vejen 26-22

 

080209 CZE DHK ZORA Olomouc FCK Håndbold 28-31
140209 NORn FCK Håndbold DHK ZORA Olomouc 32-20


Cupwinners runde 5 - 1/4-finaler 

150309 FRA Metz Handball FCK Håndbold 20-23
210309 Frb. FCK Håndbold Metz Handball 23-18

 

Cupwinners runde 6 - 1/2-finaler 

110409 GER TSV Bayer Leverkusen FCK Håndbold 9-21
180409 Frb. FCK Håndbold SV Bayer Leverkusen 22-18

 

Cupwinners runde 7 - finaler 

090509 GER Larvik HK FCK Håndbold 23-21
170509 Frb. FCK Håndbold Larvik HK 26-21

 

EHF-Cup

EHF-Cup runde 2

041008 Slagelse Slagelse FH     AC Aris Thessaloni    32-22
051008 GRE AC Aris Thessaloni     Slagelse FH    20-36

  

111008 Randers ZRK”Borac” Banja Luka  Randers HK 20-38
121008 Randers Randers HK ZRK”Borac” Banja Luka  37-25

  

EHF-Cup runde 3

011108 Slagelse Slagelse FH HC “Lokomotiv MB” 40-20
091108 BUL HC “Lokomotiv MB” Slagelse FH 24-26

 

311008 UKR HC Motor Randers HK 32-26
081108 Randers Randers HK HC Motor 33-23

 

EHF-Cup runde 4 - 1/8-finaler

070209 ESP S.D. Itxako Slagelse FH 31-14
140209 Slagelse Slagelse FH S.D. Itxako 23-32

 

070209 GER VfL Oldenburg Randers HK 28-27
140209 Randers Randers HK VfL Oldenburg 27-25

  

EHF-Cup runde 5 - 1/4-finaler

140309 ESP S.D. Itxako Randers HK 27-19
200309 Randers Randers HK S.D. Itxako 32-32

 

Herrer

Champions League gruppe B 

 BM Ciudad Real 6 0 0 228-135  93 12 
GOG Svendborg TGI  6 0 176-173
 HC Bosna Sarajevo 6 1 157-172 -15
 VA.S.E. Doukas 6 0 1 126-207  -81 1

 

051008 Gudme GOG Svendborg TGI  BM Ciudad Real 24-34
121008 GRE VA.S.E. Doukas GOG Svendborg TGI  23-41
191008 Gudme GOG Svendborg TGI  HC Bosna Sarajevo 30-26
091109 Gudme GOG Svendborg TGI  A.S.E. Doukas 29-21
161109 ESP BM Ciudad Real GOG Svendborg TGI  37-26
221109 BIH HC Bosna Sarajevo GOG Svendborg TGI  32-26

 

Champions League gruppe D

HSV Hamburg 6 6 0 0 204-153 51 12
FCK Håndbold  6 4 0 2 196-171 25 8
Tatran Presov 6 2 0 4 165-183 -18 4
RK ”Crvena Zvezda” 6 0 0 6 146-204 -58 0

 

051008 SRB RK ”Crvena Zvezda” FCK Håndbold 25-34
111008 Frb. FCK Håndbold HSV Hamburg 31-34
181008 SVK Tatran Presov  FCK Håndbold 32-33
051109 Gudme HSV Hamburg FCK Håndbold 29-27
151109 Frb. FCK Håndbold RK ”Crvena Zvezda” 38-22
221109 Frb. FCK Håndbold GOTatran Presov  33-29

 

Champions League mellemrunde

THW Kiel GER 6 5 0 1 210-174 36 10
BM Ciudad Real ESP 6 5 0 1 195-173 22 10
F.C. Barcelona Borges ESP 6 2 0 4 181-183 -2 4
GOG Svendborg TGI 6 0 0 6 166-222 -56 0

 

150209 Gudme GOG Svendborg TGI  THW Kiel  31-43
220209 ESP F.C. Barcelona Borges GOG Svendborg TGI  36-27
250209 GER THW Kiel  HC Bosna Sarajevo 37-29
080309 Gudme GOG Svendborg TGI  F.C. Barcelona Borges 29-35

 

Champions League mellemrunde 

HSV Hamburg GER 6 5 0 1 185-169 16 10
Chehovskie Medvedi RUS 6 3 0 3 196-190 6 6
Portland San Antonio ESP 6 3 0 3 174-174 0 6
FCK Håndbold 6 1 0 5 180-202 -22 2

 

140209 Frb. FCK Håndbold Chehovskie Medvedi 33-37
210209 ESP Portland San Antonio FCK Håndbold 38-27
260209 RUS Chehovskie Medvedi  FCK Håndbold 37-24
070309 Frb. FCK Håndbold Portland San Antonio 28-27

 

Cupwinners Cup

Cupwinners Cup runde 2

111008 CRO RK” Perutnina Pipo IPC” KIF Kolding  24-34
191008 Kolding KIF Kolding S.D. ItxakoRK” Perutnina Pipo IPC”  37-22

  

Cupwinners Cup runde 3

151108 Kolding KIF Kolding RK Partizan, Beograd  41-27
221108 SRB RK Partizan, Beograd KIF Kolding  31-35

 

Cupwinners Cup runde 4 - 1/8-finaler

140209 Kolding KIF Kolding ZMC Amicitia Züric  30-30
220209 SUI ZMC Amicitia Züric KIF Kolding  33-32

  

EHF Cup 

EHF Cup runde 3

221108 Århus A.S.D. Pallamano Cenversano ITA Århus GF  30-39
231108 Århus Århus GF A.S.D. Pallamano Cenversano ITA  23-26

 

151108 Silkeborg Bjerringbro-Silkeborg HC” Lokomotiv MB” Varna  39-26
161108 BUL HC” Lokomotiv MB” Varna Bjerringbro-Silkeborg  22-32

  

EHF Cup runde 4 - 1/8-finaler 

140209 ESP J.D. Arrate Århus GF  27-21
210209 Århus Århus GF J.D. Arrate  25-20

  

140209 Silkeborg Bjerringbro-Silkeborg TBV Lemgo  26-23
180209 GER TBV Lemgo Bjerringbro-Silkeborg  25-28

      

EHF Cup runde 5 - 1/4-finaler 

290309 SLO Bjerringbro-Silkeborg TBV Lemgo  27-26
040409 SIlkeborg TBV Lemgo Bjerringbro-Silkeborg  24-25

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE