Liga & 1. division
Del

Resultater 2009-2010

Damer

Kvalifikation til Champions League gruppe 3 

1 FCK Håndbold

 3  0 0  96-55 41 

2

FTC RightPhone HUN  3  2  1  81-76
3 HC “Smart” UKR  3  1  0  2  70-79 -9 

4

LC Brühl Handball SUI  3  0  0  3  61-98  -37

 

021009 UKR FTC RightPhone  HC ”Smart”  27-24
021009 UKR FCK Håndbold LC Brühl Handball 34-19
031009 UKR LC Brühl Handball FTC RightPhone 21-34
031009 UKR HC ”Smart”  FCK Håndbold 16-31
041009 UKR FTC RightPhone FCK Håndbold 20-31
041009 UKR HC ”Smart”  LC Brühl Handball 30-21

 

 Kvalifikation til Champions League gruppe 4

1 Aalborg DH

3

 3  0 0  107-69 38 

2

Balonmano Parc Sagunt ESP  3  2  1  91-77 14
3  AC Ormi-Loux Patras GRE  3  1  0  2  66-102 -36 

4

Maliye Milli Piyango SK TUR  3  0  0  3  74-90  -16

 

021009 Aalborg Balonmano Parc Sagunt Mailye Milli Pivango SK 28-25
021009 Aalborg Aalborg DH AC Ormi-Loux Patras 40-19
031009 Aalborg AC Ormi-Loux Patras Balonmano Parc Sagunt 21-37
031009 Aalborg Mailye Milli Pivango SK Aalborg DH 24-36
041009 Aalborg AC Ormi-Loux Patras Mailye Milli Pivango SK 26-25
041009 Aalborg Aalborg DH Balonmano Parc Sagunt 31-26

 

Gruppespil 

Champions League gruppe A

1 Viborg HK 6 4 1 1 171-143 28 9
2 HC Leipzig GER 6 3 1 2 154-158 -4 7
3 Byåsen HE NOR 6 2 0 4 153-157 -4 4
4 Podravka Vegeta CRO 6 2 0 4 172-192 -20 4

 

241009 NOR Byåsen HE Viborg HK 21-26
311009 Viborg Viborg HK HC Leipzig 33-23
081109 CRO HC Podravka Vegeta Viborg HK 31-27
141109 GER HC Leipzig Viborg HK 20-20
090110 Viborg Viborg HK Byåsen HE 29-22
160110 Viborg Viborg HK HC Podravka Vegeta 36-26

 Viborg HK videre til mellemrunden

 

Champions League gruppe B

1 RK Krim Mercator SLO 6 5 0 1 201-168 33 10
2 Hypo Niederösterich AUT 6 3 1 2 168-168 0 6
3 Metz Handball FRA 6 2 1 3 163-174 -11 5
4 Aalborg DH 6 1 0 5 156-178 -22 2

 

251009 Aalborg Aalborg DH Hypo Niederösterich 30-36
311009 SLO RK Krim Mercator Aalborg DH 30-23
081109 Aalborg Aalborg DH Metz Handball  31-24
151109 Aalborg Aalborg DH RK Krim Mercator 32-38
090110 AUT Hypo Niederösterich Aalborg DH 27-22
150110 FRA Metz Handball  Aalborg DH 23-18

 

Champions League gruppe D

1 Larvik HK NOR 6 4 0 2 147-137 10 8
2 HC Dinamo RUS 6 3 1 2 147-130 17 7
3 Budocnost T-Mobile MNE 6 2 1 3 138-155 -17 5
4 FCK Håndbold 6 2 0 4 140-150 -10 4

 

251009 Frederiksberg FCK Håndbold HC Dinamo 24-23
311009 NOR Larvik HK FCK Håndbold 31-26
081109 Farum FCK Håndbold Budocnost T-Mobile 22-25
151109 Farum FCK Håndbold Larvik HK 23-19
090110 RUS HC Dinamo FCK Håndbold 26-23
160110 MNE Budocnost T-Mobile FCK Håndbold 26-22

 

 Hovedrunde gruppe 2 

1 C.S. Oltchim Rm. Valcea  ROU

6

 4  1 1  178-168 10 

2

Viborg HK 6  4  0   2  190-171 19 8
3 Hypo Niederösterich AUT 6  2  0  4  163-182 -19  4

4

HC Dinamo RUS  6  1  1  4  166-176  -10

  

060210 RUS HC Dinamo Viborg HK 29-30
130210 Viborg Viborg HK Hypo Niederösterreich 35-26
210210 ROU C.S. Oltchim Rm. Valcea Viborg HK 27-26
060310 AUT Hypo Niederösterreich Viborg HK 35-31
130310 Viborg Viborg HK HC Dinamo 35-28
200310 Viborg Viborg HK C.S. Oltchim Rm. Valcea 33-26

 

Semifinaler

100410 Viborg Viborg HK Larvik HK 27-21
170410 NOR Larvik HK Viborg HK 27-26

 

Finaler 

080510 Herning Viborg HK C.S. Oltchim Rm. Valcea  28-21
150510 ROU C.S. Oltchim Rm. Valcea  Viborg HK 31-32

 

EHF Cup 

EHF Cup runde 2  

031009 Randers Colegio de Gaia POR Randers HK 9-42
041009 Randers Randers HK Colegio de Gaia POR 37-15

 

EHF Cup runde 3

011109 HUN FTC Right Phone  Randers HK 25-30
081109 Randers Randers HK FTC Right Phone  33-27

 

311009 Århus SK Aarhus Tertnes Bergen            35-20
071109 NOR Tertnes Bergen  SK Aarhus 23-23

 

 EHF Cup runde 4

130210 Randers Randers HK SKP Bratislava SVK 31-26
140210 Randers SKP Bratislava SVK  Randers HK 30-31

 

070210 RUS HC "Kuban" Krasnodar SK Aarhus 29-25
140210 Aarhus SK Aarhus HC "Kuban" Krasnodar 36-37

 

EHF Cup runde 5

140310 Randers Randers HK SPR Lublin  34-24
210310 POL SPR Lublin  Randers HK 26-24

 

 EHF Cup – Semifinale

110410 Randers Randers HK         Havre HAC  30-23
180410 FRA Havre HAC              Randers HK 27-28

 

 EHF Cup – Finale

090510 ESP Prosolia SIID Elda Prestigio  Randers HK 22-20
130510 Randers Randers HK Prosolia SIID Elda Prestigio  30-24

 

CupWinners Cup

CupWinners Cup runde 3

071109 ITA ITC Ceramiche Salerno  KIF Vejen 18-33
081109 ITA KIF Vejen ITC Ceramiche Salerno  34-28

 

311009 Ikast FC Midtjylland KHF Prishtina  33-15
071109 KOS KHF Prishtina  FC Midtjylland 14-26

 

 CupWinners Cup runde 4

070210 Vejen       KIF Vejen HC Lada 26-15
130210 RUS        HC Lada KIF Vejen 21-21

  

060210 Ikast FC Midtjylland Zvezda Zvenigorod  27-24
130210 RUS Zvezda Zvenigorod  FC Midtjylland 32-21

  

Cup Winners Cup – runde 5

130310 Kolding KIF Vejen Zvezda Zvenigorod  24-23
200310 RUS Zvezda Zvenigorod  KIF Vejen 26-28

  

Cup Winners Cup – Semifinale

110410 GER VfL Oldenburg  KIF Vejen  17-25
170410 Kolding KIF Vejen VfL Oldenburg  22-25

  

Cup Winners Cup – Finale

050510 Kolding KIF Vejen Buducnost T-Mobile  20-23
160510 MNE Buducnost T-Mobile  KIF Vejen 18-16

 

Herrer 

Champions League gruppe C

1 BM Ciudad Real ESP 10 10 0 0 321-241 80 20
2 HSV Hamburg GER 10 8 0 2 346-259 87 16
3 HC Croatia Osiguranje Zagreb CRO 10 6 0 4 292-266 26 12
4 FCK Håndbold 10 4 0 6 276-281 -5 8
5 Alingsås HK SWE 10 2 0 8 251-302 -51 4
6 Fyllingen Handball NOR 10 0 0 10 214-351 -137 0

  

031009 ESP BM Ciudad Real  FCK Håndbold 34-22
111009 Farum FCK Håndbold Fyllingen Handball 35-21
171009 SWE Alingsås HK FCK Håndbold 21-33
081109 Farum FCK Håndbold HSV Hamburg 27-34
151109 Farum FCK Håndbold HC Croatia Osiguranje-Zagreb 28-29
211109 NOR Fyllingen Handball FCK Håndbold 19-28
130210 CRO HC Croatia Osiguranje-Zagreb FCK Håndbold 31-22
210210 Farum FCK Håndbold BM Ciudad Real  25-33
270210 GER HSV Hamburg FCK Håndbold 33-25
070310 Frb. FCK Håndbold Alingsås HK 31-26

  1/8-finaler

280310 Farum FCK Håndbold THW Kiel GER 31-33
040410 GER THW Kiel GER FCK Håndbold 29-23

 

Champions League gruppe D 

1 THW Kiel GER 10 8 1 1 347-271 76 17
2 FC Barcelona Borges ESP 10 8 1 1 341-279 62 17
3 Reale Ademar ESP 10 5 1 4 291-293 -2 11
4 KIF Kolding 10 4 3 3 287-288 -1 11
5 HC Vardar PRO – Skopje MKD 10 1 1 8 253-316 -63 3
6 ZMC Amicitia Zürich SUI 10 1 0 9 254-326 -72 1

 

031009 MKD HC Vardar PRO – Skopje KIF Kolding  25-32
101009 Kolding KIF Kolding  ZMC Amicitia Zürich 35-27
171009 ESP FC Barcelona Borges KIF Kolding  46-36
071109 Kolding KIF Kolding  THW Kiel 31-31
141109 ESP Real Ademar KIF Kolding  30-30
221109 Kolding KIF Kolding  Real Ademar 21-22
130210 SUI ZMC Amicitia Zürich KIF Kolding  23-26
070310 Kolding KIF Kolding  FC Barcelona Borges 25-25

  1/8-finaler

270310 Århus KIF Kolding Montpellier HB 26-26
030410 FRA Montpellier HB KIF Kolding 28-23

 

EHF Cup

EHF Cup runde 3

141109 SRB RK Partizan Dunav Osiguranje GOG Svendborg 28-24
221109 Gudme GOG Svendborg RK Partizan Dunav Osiguranje 27-19

 

151109 SWE IK Sävehof AaB Håndbold 26-28
211109 Aalborg AaB Håndbold IK Sävehof 33-28

 

EHF Cup runde 4

13-140210 FRA Dunkerque HB Grand Littoral GOG Svendborg  
20-210210 Gudme GOG Svendborg Dunkerque HB Grand Littoral  

Kampene annulleret pga. GOG Svendborg´s konkurs. Dunkerque HB Grand Littoral

videre til 5. runde

130210 GER        Frisch Auf Göppingen AaB Håndbold 39-30
190210 Aalborg        AaB Håndbold Frisch Auf Göppingen 30-26

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup runde 3

151109 Holstebro Team Tvis Holstebro HC Meshkov Brest 31-23
211109 BLR HC Meshkov Brest Team Tvis Holstebro 33-29

  

Cup Winners Cup runde 4

130210 Holstebro Team Tvis Holstebro Izmir BSB SK 31-24
200210 TUR Izmir BSB SK Team Tvis Holstebro 27-33

 

Cup Winners Cup runde 5

280310 Holstebro Team Tvis Holstebro VfL Gummersbach 27-32
030410 GER VfL Gummersbach Team Tvis Holstebro 30-27

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE