Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2018-2019

Champions League Damer

Gruppe A

1

Mets Handball FRA

6

4

1

1

166-133

33

9

2

Buducnost MNE

6

4

0

2

152-142

10

8

3

Odense HC DEN

6

2

1

3

155-165

-10

5

4

Larvik HK NOR

6

1

0

5

137-170

-33

2

 

061018

MNE

Bucucnost

Odense HC

31-28

141018

DEN

Odense HC

Mets Handball

19-19

211018

NOR

Larvik HK

Odense HC

25-33

041118

DEN

Odense HC

Larvik HK

27-23

111118

DEN

Odense HC

Buducnost

22-26

181118

FRA

Mets Handball

Odense HC

41-26

 

Gruppe B

1

Rostov-Don RUS

6

5

1

0

178-146

32

11

2

København Håndbold DEN

6

3

1

2

175-157

18

7

3

Brest Bretagne Handball FRA

6

2

2

2

182-172

10

6

4

IK Sävehof SWE

6

0

0

6

144-204

-60

0

 

061018

DEN

København Håndbold

Brest Bretagne Handball

32-28

131018

SWE

IK Sävehof

København Håndbold

22-36

201018

DEN

København Håndbold

Rostov-Don

21-27

031118

RUS

Rostov-Don

København Håndbold

30-25

101118

FRA

Brest Bretagne Hand.

København Håndbold

28-28

181118

DEN

København Håndbold

IK Sävehof

33-22

 

Mellemrunde  gruppe 1

1

Mets Handball FRA

10

7

1

2

299-242

57

15

2

Rostov Don RUS

10

7

1

2

261-241

20

15

3

Buducnost MNE

10

5

1

4

245-248

-3

11

4

Odense HC

10

3

2

5

246-267

-21

8

5

København Håndbold

10

3

2

5

271-280

-9

8

6

Brest Bretagne Handball FRA

10

0

3

7

253-297

-44

3

 

260119

DEN

Odense HC

Brest Bretagne Handball

28-24

270119

MNE

Buducnost

København Håndbold

29-27

040219

DEN

København Håndbold

Odense HC

24-24

100219

FRA

Mets Handball

København Håndbold

36-24

100219

DEN

Odense HC

Rostov Don

26-30

230219

DEN

København Håndbold

Buducnost

31-20

240219

FRA

Brest Bretagne Hand.

Odense HC

29-24

030319

DEN

Odense HC

København Håndbold

25-23

090319

RUS

Rostov Don

Odense HC

25-19

100319

DEN

København Håndbold

Mets Handball

36-33

 

Champions League - Kvartfinaler

070419

DEN

Odense HC

Györi Audi ETO KC HUN

28-29

130419

HUN

Györi Audi ETO KC HUN

Odense HC

33-21

 

EHF CUP

EHF Cup 1

150918

DEN

Viborg HK

HC Galytchaka Lviv UKR

33-22

160918

DEN

HC Galytchaka Lviv 

Viborg HK

22-33

 

EHF Cup 2

141018

SVK

IUVENTA Michalovce

Nykøbing Håndbold

26-29

211018

DEN

Nykøbing Håndbold

IUVENTA Michalovce

29-22

 

131018

DEN

Herning-Ikast Håndbold

Metraco Zaglebie Lublin

31-19

191018

POL

Metraco Zaglebie Lublin

Herning-Ikast Håndbold

26-21

 

131018

DEN

Viborg HK

Buxtehuder SV

27-24

201018

GER

Buxtehuder SV

Viborg HK

25-32

 

EHF Cup 3

111118

DEN

Nykøbing Håndbold

H65Höörs HK

27-24

181118

SWE

H65Höörs HK

Nykøbing Håndbold

23-27

 

101118

DEN

Herning-Ikast Håndbold

SCM Ramnico Valcea

22-16

181118

ROU

SCM Ramnico Valcea

Herning-Ikast Håndbold

19-21

 

101118

DEN

Viborg HK

ZORK Jagodina

31-16

171118

SRB

ZORK Jagodina

Viborg HK

11-26

 

101118

DEN

Team Esbjerg

Paris 92

29-28

181118

FRA

Paris 92

Team Esbjerg

25-31

 

EHF Cup – Gruppe A

1

Team Esbjerg

6

5

1

0

186

139

47

11

2

Storhamar Handball Elite NOR

6

3

1

2

156

150

6

7

3

SG BBM Bietigheim GER

6

3

0

3

173

151

22

6

4

Sports Club Magura Cisnadie 

6

0

0

6

115

190

-75

0

 

060119

DEN

Team Esbjerg

SC Magura Cisnadie

41-18

130119

NOR

Storhamar Handball Elite

Team Esbjerg

28-28

190119

DEN

Team Esbjerg

SG BBM Bietigheim

28-27

270219

GER

SG BBM Bietigheim

Team Esbjerg

27-32

030219

ROU

SC Magura Cisnadie

Team Esbjerg

19-32

090219

DEN

Team Esbjerg

Storhamar Handball E.

25-20

 

EHF Cup – Gruppe B

1

Siofok KC Hungary HUN

6

6

0

0

188

139

49

12

2

Herning-Ikast Håndbold

6

4

0

2

164

157

7

8

3

TuS Sies Metzingen GER

6

2

0

4

162

173

-11

4

4

IK Sävehof SWE

6

0

0

6

139

184

-45

0

 

050119

HUN

Siofok KC Hungary

Herning-Ikast Håndbold

25-21

130119

DEN

Herning-Ikast Håndbold

IK Sävehof

29-22

200119

DEN

Herning-Ikast Håndbold

TuS Sies Metzingen

31-28

260119

GER

TuS Sies Metzingen

Herning-Ikast Håndbold

25-28

030219

DEN

Herning-Ikast Håndbold

Siofok KC Hungary

22-34

100219

SWE

IK Sävehof

Herning-Ikast Håndbold

23-33

 

EHF Cup – Gruppe C

1

Viborg HK 

6

0

0

0

178

155

23

12

2

Kubak RUS

6

2

1

3

161

158

3

5

3

E.S. Besancon Feminin FRA

6

2

0

4

162

172

-10

4

4

Larvik HK NOR

6

1

1

4

154

170

-16

3

 

040119

NOR

Larvik HK

Viborg HK

28-31

120119

DEN

Viborg HK

E.S. Besancon Feminin

35-26

190119

RUS

Kubak

Viborg HK

27-31

270119

DEN

Viborg HK

Kubak

26-25

020219

DEN

Viborg HK

Larvik HK

26-23

100219

FRA

E.S. Besancon Feminin

Viborg HK

26-29

 

EHF Cup – Gruppe D

1

HC Podravka Vegeta CRO

6

4

0

2

160

154

6

8

2

Nykøbing F. Håndbold

6

3

1

2

154

145

6

7

3

SCM Craiova ROU

6

2

1

3

126

136

-10

5

4

Super Amara Bera Bera ESP

6

2

0

4

170

172

-2

4

 

050119

ROU

SCM Craiova

Nykøbing F. Håndbold

18-12

130119

DEN

Nykøbing F. Håndbold

HC Podravka Vegeta

24-28

190119

DEN

Nykøbing F. Håndbold

Super Amara Bera Bera

31-26

260119

ESP

Super Amara Bera Bera

Nykøbing F. Håndbold

28-36

030219

DEN

Nykøbing F. Håndbold

SCM Craiova

20-20

090219

CRO

HC Podravka Vegeta

Nykøbing F. Håndbold

25-28

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

010319

DEN

Herning-Ikast Håndb.

HC Podravka Vegeta

34-26

100319

CRO

HC Podravka Vegeta

Herning-Ikast Håndbold

18-24

 

030319

RUS

Kuban

Team Esbjerg

24-37

100319

DEN

Team Esbjerg

Kuban

37-31

 

030319

DEN

Nykøbing F. Håndbold

Viborg HK

20-28

090319

DEN

Viborg HK

Nykøbing F. Håndbold

24-19

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

060419

DEN

Herning-Ikast Håndb.

 

Team Esbjerg

20-23

140419

DEN

Team Esbjerg

 

Herning-Ikast Håndbold

30-16

 

060419

HUN

Siofok KC

 

Viborg HK

28-24

140419

DEN

Viborg HK

 

Siofok KC

27-25

 

EHF Cup 7 – finaler

050519

DEN

Team Esbjerg

 

Siofok KC

21-21

110519

HUN

Siofok KC

 

Team Esbjerg

26-21

 

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

Paris Saint-Germain HB FRA

14

13

0

1

455

385

70

26

2

MOL-Pick Szeged HUN

14

9

2

3

411

397

14

20

3

SG Flensburg-Handewitt GER

14

7

1

6

378

370

8

15

4

HBC Nantes FRA

14

5

4

5

421

408

13

14

5

HC Motor Zaporozhye UKR

14

5

1

8

413

412

1

11

6

HC PPD Zagreb CRO

14

4

3

7

359

388

-29

11

7

Skjern Håndbold

14

3

2

9

398

439

-41

8

8

RK Celje Pivovarna Lasko SLO

14

3

1

10

380

416

-36

7

 

160918

SLO

RK Celje Pivovarna L.

Skjern Håndbold

26-27

230918

DEN

Skjern Håndbold

HC Motor Zaporozhye

37-33

300918

FRA

HBC Nantes

Skjern Håndbold

35-27

071018

DEN

Skjern Håndbold

HC PPD Zagreb

31-31

141018

DEN

Skjern Håndbold

Paris Saint-Germain HB

24-26

041118

GER

SG Flensburg-Hand.

Skjern Håndbold

26-22

111118

DEN

Skjern Håndbold

MOL-Pick Szeged

26-29

181118

HUN

Mol-Pick Szeged

Skjern Håndbold

33-33

251118

DEN

Skjern Håndbold

SG Flensburg-Handewitt

24-31

011218

FRA

PSG Handball

Skjern Håndbold

38-28

100219

CRO

HC PPD Zagreb

Skjern Håndbold

32-29

170219

DEN

Skjern Håndbold

HBC Nantes

32-34

240219

UKR

HC Motor Zaporozhye

Skjern Håndbold

33-23

030319

DEN

Skjern Håndbold

RK Celje Pivovarna Lasko

35-32

 

Gruppe C

1

Bjerringbro-Silkeborg DEN

10

8

0

2

323

273

50

16

2

Sporting CP POR

10

7

0

3

304

277

27

14

3

Tatran Presov SVK

10

7

0

3

278

268

10

14

4

Chekhovskie Medvedi RUS

10

4

0

6

280

279

1

8

5

Besiktas Mogaz TUR

10

3

0

7

255

289

-34

6

6

HC Metalurg MKD

10

1

0

9

246

300

-54

2

 

160918

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Chekhovskie Medvedi

39-28

220918

RUS

Tatran Presov

Bjerringbro-Silkeborg

26-24

290918

POR

Sporting CP

Bjerringbro-Silkeborg

32-35

071018

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

HC Metalurg

33-25

131018

TUR

Besiktas Mogaz

Bjerringbro-Silkeborg

24-37

041118

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Besiktas Mogaz

34-27

101118

RUS

Chekhovskie Medvedi

Bjerringbro-Silkeborg

24-30

181118

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Tatran Presov

29-30

241118

MKD

HC Metalurg

Bjerringbro-Silkeborg

29-33

021218

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Sporting CP

29-28

 

Champions League KO matches

230219

POL

Orlen Wisla Plock

Bjerringbro Silkeborg

22-26

030319

DEN

Bjerringbro Silkeborg

Orlen Wisla Plock

20-27

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

061018

Aalborg

Aalborg Håndbold

Pfadi Winterthur

31-29

141018

SUI

Pfadi Winterthur

Aalborg Håndbold

24-29

 

EHF Cup runde 3

171118

Aalborg

Aalborg Håndbold

Füsche Berlin

31-19

251118

Tyskland

Füsche Berlin

Aalborg Håndbold

28-23

 

171118

Serbien

Vojvodina

GOG Håndbold

27-32

241118

Gudme

GOG Håndbold

Vojvodina

38-25

 

181118

Frankrig

Pauc

TTH Holstebro

25-25

241118

Holstebro

TTH Holstebro

Pauc

28-25

 

Gruppe C

1

FC Porto Sofarma POR

6

6

0

0

196

168

28

12

2

TTH Holstebro

6

3

0

3

175

160

15

6

3

Liberbank Cuenca ESP

6

2

0

4

165

174

-9

4

4

HC Dobrogea Sud Constanta 

6

1

0

5

152

186

-34

2

 

090219

DEN

TTH Holstebro

HC Dobrogea Sud Const.

29-25

170219

ESP

Liberbank Cuenca

TTH Holstebro

26-24

230219

DEN

TTH Holstebro

FC Porto Sofarma

31-33

020319

POR

FC Porto Sofarma

TTH Holstebro

32-29

230319

ROU

HC Dobrogea Sud Cons.

TTH Holstebro

22-28

300319

DEN

TTH Holstebro

Liberbank Cuenca

34-22

TTH Holstebro videre til ¼-finalerne som bedste 2ér (målforskel)

 

Gruppe D

1

THW Kiel GER

6

6

0

0

191

144

47

12

2

GOG Håndbold

6

3

0

3

182

180

2

6

3

Fraikin BM. Granollers ESP

6

2

1

3

174

195

-21

5

4

KS Azoty-Pulawy SA POL

6

0

1

5

169

197

-28

1

 

090219

POL

KS Azoty-Pulawy SA

GOG Håndbold

28-31

170219

DEN

GOG Håndbold

Fraikin BM. Granollers

34-26

240219

GER

THW Kiel

GOG Håndbold

37-23

030319

DEN

GOG Håndbold

THW Kiel

22-26

230319

DEN

GOG Håndbold

KS Azoty-Pulawy SA

41-29

310319

FRA

Fraikin BM. Granollers

GOG Håndbold

34-31

 

EHF Cup ¼-finaler

200419

Holstebro

TTH Holstebro

Grundfos Tatabanya KC

29-24

270419

HUN

Grundfos Tatabanya 

TTH Holstebro

26-23

 

EHF Cup Final4

170519

GER

TTH Holstebro

THW Kiel

26-32

180519

GER

TTH Holstebro

FC Porto Sofarma

26-28

TTH nr. 4

Vælg forbund

Luk
ANNONCE