Liga & 1. division
Del

Resultater 2019-2020

Damer

Champions League

Gruppe B

1

Rostov-Don RUS

6

4

1

1

167-143

24

9

2

Team Esbjerg DEN

6

4

0

2

167-149

18

8

3

CSM Bucuresti, ROU

6

3

1

2

153-131

22

7

4

MKS Perla Lublin, POL

6

0

0

6

123-187

-64

0

 

061019

Esbjerg

Team Esbjerg

CSM Bucuresti

22-24

121019

POL

MKS Perla Lublin

Team Esbjerg

22-28

191019

Esbjerg

Team Esbjerg

Rostov-Don

31-26

021119

RUS

Rostov Don

Team Esbjerg

34-26

101119

ROU

CSM Bucuresti

Team Esbjerg

21-25

171119

Esbjerg

Team Esbjerg

MKS Perla Lublin

35-22

 

Mellemrunde  gruppe 1

1

Metz Handball FRA

10

5

3

2

289-270

19

13

2

Rostov Don RUS

10

6

1

3

289-279

10

13

3

Team Esbjerg

10

6

1

3

279-266

13

13

4

CSM Bucuresti ROU

10

5

1

4

251-250

1

11

5

Vipers Kristiansand NOR

10

2

1

7

270-291

-21

5

6

FTC-Rail Cargo Hungaria HUN

10

2

1

7

281-303

-22

5

 

250120

NOR

Vipers Kristiansand

Team Esbjerg

31-35

020220

Esbjerg

Team Esbjerg

FTC-Rail Cargo Hungaria

27-27

090220

FRA

Metz Handball

Team Esbjerg

31-31

230220

Esbjerg

Team Esbjerg

Vipers Kristiansand

35-30

010320

HUN

FTC-Rail Cargo Hun.

Team Esbjerg

26-25

080320

Esbjerg

Team Esbjerg

Metz Handball

30-29

 

Champions League – ¼-finaler

EHF har besluttet at udsætte/ evt. aflyse 1/4-finalerne i CL. Ved aflysning, er det besluttet,  at

holdene placeret som nr. 1 og 2 i gruppespillet  går videre direkte til Final4, som pt. er udsat til den 5.-6. september 2020.

03-050420

MNE

Buducnost

Team Esbjerg

 

120420

DEN

Team Esbjerg

Buducnost

 

 

EHF CUP

EHF Cup 2

111019

DEN

DHC Slavia Praha

Odense Håndbold

25-34

121019

DEN

Odense Håndbold

DHC Slavia Praha

38-14

 

181019

BLR

Herning-Ikast Håndbold

HC Gomel

33-21

191019

BLR

HC Gomel

Herning-Ikast Håndbold

21-25

 

121019

GER

TUSSIES Metzingen

København Håndbold

30-22

201019

DEN

København Håndbold

TUSSIES Metzingen

34-23

 

EHF Cup 3

101119

DEN

Odense Håndbold

ESBF Besancon

25-23

161119

FRA

ESBF Besancon

Odense Håndbold

29-32

 

101119

DEN

Nykøbing Håndbold

Herning-Ikast Håndbold

23-23

171119

DEN

Herning-Ikast Håndbold

Nykøbing Håndbold

31-26

 

091119

DEN

København Håndbold

OGC Nice Cote d Azur 

32-23

171119

FRA

OGC Nice Cote d Azur 

København Håndbold

23-30

 

Gruppespil

EHF Cup – Gruppe B

1

Siófok KC Hungary HUN

6

4

2

0

192

158

34

10

2

HC Podravka Vegeta CRO

6

3

2

1

189

176

13

8

3

København Håndbold

6

3

0

3

174

171

3

6

4

Magura Cisnadie ROU

6

0

0

6

150

200

-50

0

 

050120

HUN

Siófok KC Hungary

København Håndbold

36-23

110120

Frb.

København Håndbold

HC Podravka Vegeta

26-28

190120

Frb.

København Håndbold

Magura Cisnadie

33-22

260120

ROU

Magura Cisnadie

København Håndbold

28-33

020220

HUN

København Håndbold

Siófok KC Hungary

27-28

090220

CRO

HC Podravka Vegeta

København Håndbold

29-32

 

EHF Cup – Gruppe C

1

Odense Håndbold

6

5

0

1

175

133

42

10

2

CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud 

6

2

3

1

141

139

2

7

3

ÈRD HUN

6

2

2

2

158

155

3

6

4

MKS Lublin S.A. POL

6

0

1

5

127

174

-47

1

 

040120

HUN

ÈRD

Odense Håndbold

27-28

110120

Odense

Odense Håndbold

MKS Lublin S.A

35-18

190120

Odense

Odense Håndbold

CS Gloria Bistrita-Nasau

25-19

260120

ROU

CS Gloria Bistrita-Nasaud

Odense Håndbold

25-23

010220

Odense

Odense Håndbold

ÈRD

25-19

090220

POL

MKS Lublin S.A

Odense Håndbold

20-33

 

EHF Cup – Gruppe D

1

Herning-Ikast Håndbold

6

3

1

2

170

162

8

7

2

Handball Club Lada RUS

6

3

0

3

177

168

9

6

3

Storhamar Handball Elite NOR

6

3

0

3

172

178

-6

6

4

SG BBM Bietigheim GER

6

2

1

3

167

178

-11

5

 

050120

Ikast

Herning-Ikast Håndbold

Storhamar Handball E.

34-27

110120

RUS

Handball Club Lada

Herning-Ikast Håndbold

20-25

180120

GER

SG BBM Bietigheim

Herning-Ikast Håndbold

26-26

250120

Ikast

Herning-Ikast Håndbold

SG BBM Bietigheim

33-25

020220

NOR

Storhamar Handball Elite

Herning-Ikast Håndbold

26-24

090220

Ikast

Herning-Ikast Håndbold

Handball Club Lada

28-38

 

EHF Cup ¼-finaler

290220

RUS

Handball Club Lada

Odense Håndbold

31-28

080320

DEN

Odense Håndbold

Handball Club Lada

34-30

 

010320

ROU

CS Gloria Bistrita-Nas.

Herning-Ikast Håndbold

26-29

080320

DEN

Herning-Ikast Håndbold

CS Gloria 2018 Bistrita

28-26

 

EHF Cup 1/2-finaler 

Semifinaler og Finaler aflyst den 27. april 2020 som følge af COVID-19

04-050420

DEN

Odense Håndbold

Siófok KC Hungary

 

11-120420

HUN

Siófok KC Hungary

Odense Håndbold

 

 

 

04-050420

DEN

Herning-Ikast Håndbold

HC Podravka Vegeta

 

11-120420

CRO

HC Podravka Vegeta

Herning-Ikast Håndbold

 

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

Barca, ESP

14

13

0

1

485

380

105

26

2

Paris Saint-Germain HB FRA

14

11

0

3

444

389

55

22

3

MOL-Pick Szeged HUN

14

9

2

3

409

370

39

20

4

Aalborg Håndbold

14

7

1

6

416

420

-4

15

5

SG Flensburg-Handewitt GER

14

7

1

6

388

379

9

15

6

RK Celje Pivovarna Lasko SLO

14

3

0

6

355

429

-74

6

7

HC PPD Zagreb CRO

14

2

1

11

343

419

-76

5

8

Elverum Handball, NOR

14

1

1

12

365

419

-54

3

 

150919

NOR

Elverum Handball

Aalborg Håndbold

24-34

220919

DEN

Aalborg Håndbold

HC PPD Zagreb

30-20

290919

SLO

RK Celje Pivovarna L.

Aalborg Håndbold

28-29

131019

DEN

Aalborg Håndbold

MOL-Pick Szeged

28-35

201019

DEN

Aalborg Håndbold

SG Flensburg-Handewitt

31-28

021119

FRA

PSG German HB

Aalborg Håndbold

37-24

101119

DEN

Aalborg Håndbold

Barca

30-34

161119

ESP

Barca

Aalborg Håndbold

44-35

241119

DEN

Aalborg Håndbold

PSG German HB

29-32

011219

GER

SG Flensburg- Hand.

Aalborg Håndbold

29-32

080220

HUN

MOL-Pick Szeged

Aalborg Håndbold

26-26

160220

DEN

Aalborg Håndbold

RK Celje Pivovarna Lasko

28-24

220220

CRO

HC PPD Zagreb

Aalborg Håndbold

31-30

010320

DEN

Aalborg Håndbold

Elverum Handball

30-28

 

Gruppe D

1

C.S. Dinamo Bucuresti ROU

10

7

3

0

298

256

42

17

2

Orlen Wisla Plock POL

10

5

1

4

267

260

7

11

3

GOG

10

4

1

5

310

319

-9

9

4

IFK Kristianstad SWE

10

3

3

4

283

298

-15

9

5

Chekhovskie Medvedi SLO

10

4

0

6

280

308

-28

8

6

Kadetten Shafhausen SUI

10

2

2

6

280

277

3

6

 

150919

SWE

IFK Kristiansand

GOG

24-33

220919

DEN

GOG

Chekhovskie Medvedi

38-31

250919

ROU

C.S. Dinamo Bucures.

GOG

35-28

131019

DEN

GOG

Orlen Wisla Plock

28-27

201019

DEN

GOG

Kadetten Schaffhausen

35-30

311019

SUI

Kadetten Schaffhaus.

GOG

40-28

101119

DEN

GOG

IFK Kristiansand

37-37

161119

RUS

Chekhovskie Medvedi

GOG

36-28

231119

POL

Orlen Wisla Plock

GOG

27-24

011219

DEN

GOG

C.S. Dinamo Bucuresti

31-32

 

Champions League – 1/8-finaler

1/8-finaler og 1/4-finaler aflyst den 27. april 2020 som følge af COVID-19. EHF har besluttet, at de 4 hold, som ligger nr. 1 i gruppespillet går direkte til Final4, som indtil videre er udsat til den 28.-29. december 2020.

210320

POR

FC Porto Sofarma

Aalborg Håndbold

 

290320

DEN

Aalborg Håndbold

FC Porto Sofarma

 

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

051019

AUT

Alpla HC Hard

Skjern Håndbold

25-26

121019

DEN

Skjern Håndbold

Alpla HC Hard

33-35

 

EHF Cup runde 3

171119

SUI

Pfadi Winterthur Han.

Bjerringbro Silkeborg

33-36

241119

DEN

Bjerringbro Silkeborg

Pfadi Winterthur Hand.

30-34

 

171119

CZE

Talent MAT Plzen

TTH Holstebro

25-30

231119

DEN

TTH Holstebro

Talent MAT Plzen

37-21

 

Gruppespil - Gruppe A

1

SL Benfica POR 

4

4

0

0

121

97

24

8

2

MT Melsungen GER

4

2

0

2

118

118

0

4

3

Bjerringbro Silkeborg

4

2

0

2

124

128

-4

4

4

KPR Gwardia Opole POL

4

0

0

4

97

117

-20

0

 

EHF har aflyst Gruppespillets sidste kampe samt resten af EHF Cup turneringen  den 27. april 2020 som følge af COVID-19

090220

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

SL Benfica

24-33

160220

POL

KPR Gwardia Opole

Bjerringbro Silkeborg

29-32

190220

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

MT Melsungen

35-31

290220

GER

MT Melsungen

Bjerringbro Silkeborg

35-33

210320

POR

SL Benfica

Bjerringbro Silkeborg

 

280320

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

KPR Gwardia Opole

 

 

Gruppe B

1

Rhein-Neckar Löwen GER

4

4

0

0

136

111

25

8

2

USAM Nimes Gard FRA

4

2

1

1

123

117

6

5

3

Liberbank Cuenca ESP

4

1

1

2

111

125

-14

3

4

TTH Holstebro

4

0

0

4

110

127

-17

0

 

090220

ESP

Liberbank Cuenca

TTH Holstebro

29-27

150220

Holstebro

TTH Holstebro

Rhein-Neckar Löwen

27-35

220220

Holstebro

TTH Holstebro

USAM Nimes Gard

28-30

290220

FRA

USAM Nimes Gard

TTH Holstebro

33-28

220320

Holstebro

TTH Holstebro

Liberbank Cuenca

 

290320

GER

Rhein-Neckar Löwen

TTH Holstebro

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE