Liga & 1. division
Del

Resultater 2020-2021

Damer

Champions League

Gruppe A

1

Rostov-Don, RUS

14

10

1

3

331-308

23

21

2

Metz Handball, FRA

14

10

0

4

389-354

35

20

3

CSM Bucuresti, ROU

14

8

1

5

331-309

22

17

4

FTC-Rail Cargo Hungaria, HUN

14

8

0

6

386-378

8

16

5

Vipers Kristiansand, NOR

14

7

2

5

327-320

7

16

6

Team Esbjerg

14

5

2

7

374-351

23

12

7

RK Krim Mercator, SLO

14

2

3

9

325-375

-50

7

8

SG BBM Bietigheim, GER

14

1

1

12

318-386

-68

3

 

130920

GER

SG BBM Bietigheim

Team Esbjerg

26-33

200920

DEN

Team Esbjerg

CSM Bucuresti

29-30

030121

SLO

RK Krim Mercator

Team Esbjerg

0-10

111020

DEN

Team Esbjerg

FTC-Rail Cargo Hungaria

21-24

181020

DEN

Team Esbjerg

Vipers Kristiansand

27-27

241020

FRA

Metz Handball

Team Esbjerg

31-29

071120

RUS

Rostov Don

Team Esbjerg

28-24

151120

DEN

Team Esbjerg

Rostov Don

24-25

221120

DEN

Team Esbjerg

Metz Handball

25-28

090121

NOR

Vipers Kristiansand

Team Esbjerg

28-28

160121

HUN

FTC-Rail Cargo Hungaria

Team Esbjerg

24-28

230121

DEN

Team Esbjerg

RK Krim Mercator

10-0

060221

ROU

CSM Bucuresti

Team Esbjerg

28-26

130221

DEN

Team Esbjerg

SG BBM Bietigheim

37-29

 

060321

DEN

Team Esbjerg

Brest Bretagne Handball

27-33

140321

FRA

Brest Bretagne Handball

Team Esbjerg

30-27

 

 

Gruppe B

1

Györi Audi ETO KC, HUN

14

10

4

0

457-353

104

24

2

CSKA, RUS

14

11

1

2

404-350

54

23

3

Brest Bretagne Handball, FRA

14

6

5

3

384-370

35

17

4

Odense Håndbold

14

6

1

7

384-370

14

13

5

Buducnost, MNE

14

5

2

7

363-377

-14

12

6

SCM Ramnicu Valcea, ROU

14

5

0

9

263-319

-56

10

7

Borussia Dortmund, GER

14

4

1

9

347-391

-44

9

8

HC Podravka Vegeta, CRO

14

2

0

12

326-419

-93

4

 

120920

DEN

Odense Håndbold

BV Borussia 09 Dortmund

32-27

190920

ROU

SCM Ramnicu Valcea

Odense Håndbold

21-30

270920

DEN

Odense Håndbold

Buducnost

30-21

101020

HUN

Györi Audi ETO KC

Odense Håndbold

32-25

181020

CRO

HC Podravka Vegeta

Odense Håndbold

17-33

251020

DEN

Odense Håndbold

Brest Bretagne Handball

24-31

081120

RUS

CSKA

Odense Håndbold

27-23

151120

DEN

Odense Håndbold

CSKA

26-25

221120

FRA

Brest Bretagne Handball

Odense Håndbold

32-21

090121

DEN

Odense Håndbold

HC Podravka Vegeta

35-20

160121

DEN

Odense Håndbold

Györi Audi ETO KC

32-32

230121

MNE

Buducnost

Odense Håndbold

27-24

060221

DEN

Odense Håndbold

SCM Ramnicu Valcea

25-26

130221

GER

BV Borussia 09 Dortmund

Odense Håndbold

32-24

 

070321

NOR

Vipers Kristiansand

Odense Håndbold

35-36

140321

DEN

Odense Håndbold

Vipers Kristiansand

26-30

 

 

EHF European League - Kvinder

Herning-Ikast Håndbold indtræder direkte i gruppespillet.

 

EHL 3

211120

ROU

HC Dunarea Braila

Viborg HK

26-24

221120

ROU

Viborg HK

HC Dunarea Braila

28-32

 

151120

FRA

Paris 92

Nykøbing Håndbold

28-16

221120

DEN

Nykøbing Håndbold

Paris 92

26-28

 

Gruppespil - Gruppe A

1

Herning-Ikast Håndbold

6

5

0

1

198

160

38

10

2

HC Zvezda RUS

6

3

0

3

135

135

0

6

3

Paris 92 FRA

6

3

0

3

93

101

-8

6

4

Vaci NKSE HUN

6

1

0

5

150

180

-30

2

 

090121

DEN

Herning-Ikast Håndbold

HC Zvezda

34-25

160121

FRA

Paris 92

Herning-Ikast Håndbold

26-23

230121

HUN

Vaci NKSE

Herning-Ikast Håndbold

26-38

060221

DEN

Herning-Ikast Håndbold

Vaci NKSE

39-29

140221

RUS

HC Zvezda

Herning-Ikast Håndbold

31-39

210221

DEN

Herning-Ikast Håndbold

Paris 92

25-23

 

1/4-finaler

270321

RUS

HC Lada

Herning-Ikast Håndbold

29-31

030421

DEN

Herning-Ikast Håndbold

HC Lada

28-25

 

Final4 - semifinaler

080521

ROU

Siofok KC

Herning-Ikast Håndbold

36-34

080521

ROU

Nantes Atlantique Handball

CS Minaur Baia Mare

36-34

Placeringskamp

090521

ROU

CS Minaur Baia Mare 

Herning-Ikast Håndbold

33-31

Finale

 

 

 

 

090521

ROU

Nantes Atlantique Handball

Siofok KC

36-31

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

Barça, ESP

14

14

0

0

505

412

93

28

2

Telekom Veszprém HC, HUN

14

9

2

3

443

392

51

20

3

THW Kiel, GER

14

7

2

5

394

378

16

16

4

Aalborg Håndbold

14

7

0

7

397

411

-14

14

5

HC Motor, UKR

14

7

0

7

389

411

-22

14

6

HBC Nantes, FRA

14

5

2

7

388

378

10

12

7

RK Celje Pivovarna Laško, SLO

14

4

0

10

372

413

-41

8

8

HC PPD Zagreb, CRO

14

0

0

14

369

462

-93

0

 

160920

SLO

RK Celje Pivovarna Laško

Aalborg Håndbold

29-31

230920

DEN

Aalborg Håndbold

HC Motor

38-29

300920

CRO

HC PPD Zagreb

Aalborg Håndbold

26-27

141020

DEN

Aalborg Håndbold

HBC Nantes

32-24

211020

DEN

Aalborg Håndbold

THW Kiel

23-31

291020

ESP

Barça

Aalborg Håndbold

42-33

181120

DEN

Aalborg Håndbold

Telekom Veszprém HC

27-33

251120

HUN

Telekom Veszprém HC

Aalborg Håndbold

30-32

021220

DEN

Aalborg Håndbold

Barça

32-35

100221

FRA

HBC Nantes

Aalborg Håndbold

38-29

180221

DEN

Aalborg Håndbold

HC PPD Zagreb

38-29

230221

GER

THW Kiel

Aalborg Håndbold

28-26

250221

UKR

HC Motor,

Aalborg Håndbold

27-29

030321

DEN

Aalborg Håndbold

RK Celje Pivovarna Laško

0-10

 

1/8-finaler

010421

POR

FC Porto

Aalborg Håndbold

32-29

070421

DEN

Aalborg Håndbold

FC Porto

27-24

 

1/4-finaler

130521

DEN

Aalborg Håndbold

SG Flensburg-Handewitt

26-21

190521

GER

SG Flensburg-Handewitt

Aalborg Håndbold

33-29

 

Final4 - semifinaler

120621

GER

Paris Saint German

Aalborg Håndbold

33-35

120621

GER

Barca

HBC Nantes

31-26

Placeringskamp

130621

GER

Paris Saint German

HBC Nantes

31-28

Finale

 

 

 

 

130621

GER

Barca

Aalborg Håndbold

36-23

 

EHF European League - Herrer

EHL runde 1

250820

DEN

Valur

TTH Holstebro

0-10

260820

DEN

TTH Holstebro

Valur

10-0

TTH Holstebro videre uden kampe pga. COVID19

 

290820

DEN

Skjern Håndbold

HK Malmø

27-26

050920

SWE

HK Malmø

Skjern Håndbold

25-26

 

300820

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

TTH Holstebro

31-27

060920

GER

MT Melsungen

Bjerringbro-Silkeborg

24-26

 

EHL runde 2

220920

DEN

TTH Holstebro

Rhein-Neckar Löwen

22-28

290920

GER

Rhein-Neckar Löwen

TTH Holstebro

26-27

 

220920

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

HC CSKA

26-23

290920

RUS

HC CSKA

Bjerringbro-Silkeborg

32-24

 

220920

DEN

Skjern Håndbold

Montpellier HB

31-30

290920

FRA

Montpellier HB

Skjern Håndbold

33-29

 

220920

DEN

GOG Håndbold

Pfadi Winterthur

33-24

290920

SUI

Pfadi Winterthur

Skjern Håndbold

35-31

 

Gruppespil - Gruppe D

1

Rhein-Neckar Löwen GER

10

8

1

1

296

256

40

17

2

Kadetten Schaffhausen SUI

10

6

2

2

261

251

10

14

3

GOG

10

6

0

4

306

305

1

12

4

HC Eurofarm Pelister NMKD

10

5

1

4

244

237

7

11

5

RK Trimo Trebnje SLO

10

3

0

7

250

273

-23

6

6

Grundfos Tatabanya KC

10

0

0

10

263

298

-35

0

 

201020

SUI

Kadetten Schaffhausen

GOG

29-28

271020

Gudme

GOG

HC Eurofarm Pelister

30-29

171120

Gudme

GOG

Rhein-Neckar Löwen

32-37

081220

Gudme*

GOG

Grundfos Tatabanya KC

30-28

091220

Gudme**

Grundfos Tatabanya KC

GOG

32-35

090221

Gudme

GOG

Kadetten Schaffhausen

34-28

160221

NMKD

HC Eurofarm Pelister

GOG

32-31

230221

SLO***

GOG

RK Trimo Trebnje

32-31

240221

SLO

RK Trimo Trebnje

GOG

27-30

020321

GER

Rhein-Neckar Löwen

GOG

32-24

*Udsat fra 011220

**Udsat fra 081220 – afvikles i Danmark

*** udsat fra november – spilles i SLO som dobbeltarrangement

 

1/8-finaler

230321

DEN

GOG Håndbold

HC CSKA

33-31

300321

RUS

HC CSKA

GOG Håndbold

30-35

 

1/4-finaler

130421

DEN

GOG Håndbold

Orlen Wisla Plock

30-27

200421

POL

Orlen Wisla Plock

GOG Håndbold

31-26

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE