Turneringer & Stævner
Del

Seednings- / Ranglister ungdomsdivisionerne samt U19 Liga

SEEDNINGs- / Ranglister

Turneringsudvalget har i samarbejde med seedningsudvalgene, seedet alle hold i ungdomsdivisioner i U15 og U17 samt U19 liga.

Puljerne i 1. division laves ud fra seedninger iht. propositionerne for JHF's lokale rækker. Puljerne i 2. division laves ud fra geografiske forhold.

Rangliste U-15 drenge 1. division

Hold Seedning
Team Favrskov Håndbold 1
Skanderborg Håndbold 2
Thy Håndbold 3
Ribe HK 4
Mejdal-Halgård 5
ØBG Silkeborg 6
Silkeborg-Voel KFUM 7
Dybbøl IU 8
Gødvad GIF 9
Vejle Håndbold Klub 10
Skive fH 11
AGF, Århus 12
Brabrand IF Håndbold 13
HEI, Skæring 14
Søndermarkens IK 15
Hornbæk SF 16
Aabybro HK 17
Aars HK 18
Kolding IF 19
Team Haderslev KFUM 20
Ikast KFUM 21
Skjern GF 22
Nøvling IF 23
Skibsby/Højene IF 24
Bjerringbro FH 25
BMI/Odder Alliancen 26
Tvis 27

Puljer

2 puljer med 6 hold og 3 puljer med 5 hold

Rangliste U-15 piger 1. division

Hold Seedning
Gødvad GIF 1
VRI, Risskov 2
Skanderborg Håndbold 3
AGF, Århus 4
Fredericia HK 5
Billund IF 6
Hornbæk SF 7
Team Esbjerg HK 8
Rødekro-Aabenraa Håndbold 9
HEI, Skæring 10
Ribe HK 11
Viborg HK 12
Hadsten Håndbold 13
Horsens HK 14
Hjørring Håndbold 15
Silkeborg-Voel KFUM 16
Ikast f. S. 17
Team Haderslev KFUM 18
Skive fH 19
Dybbøl IU 20

Puljer

4 puljer med 5 hold i hver

Rangliste U-17 drenge 1. division

Hold Seedning
Skanderborg Håndbold 1
Bjerringbro-Silkeborg 2
HF Mors 3
HC Midtjylland 4
HEI/VRI 5
Aalborg Håndbold 6
Vejle Idrætsefterskole 7
Fredericia HK 8
Kolding IF 9
Tvis 10
Håndbold Akademi Ikast 11
Ribe HK 12
Viborg FH 13
SINE Håndbold, Løgumkloster 14
Ry Håndbold 15
AGF/Viby/Stavtrup 16
Viborg HK  17
Skjern GF 18
Sønderborg Håndbold 19
Rødekro-Aabenraa Håndbold 20

Puljer

4 puljer med 5 hold i hver

Rangliste U-17 piger 1. division

Hold Seedning
Skanderborg Håndbold 1
Silkeborg-Voel KFUM 2
Herning-Ikast Håndbold ungdom 3
Horsens HK 4
Sønderjyske Ungdom 5
HEI/VRI 6
Håndbold Akademi Ikast 7
Viborg HK 8
Team Esbjerg HK 9
AGF/Viby/Stavtrup 10
Holstebro Håndb.90 11
Randers HK 12
Elitehåndbold Aalborg Ungdom 13
Stranby/Elling IF  14
SINE Håndbold, Løgumkloster 15
Fredericia HK 16
Vejle Idrætsefterskole 17
Ribe HK 18

Puljer

3 puljer med 6 hold i hver

Rangliste U-19 drenge Liga

Hold Seedning
Skanderborg Håndbold 1
HF Mors 2
Bjerringbro-Silkeborg 3
Fredericia HK 4
Aalborg Håndbold 5
Skanderborg Håndbold Elite Akademi 6
Skjern GF 7
Silkeborg-Voel KFUM 8
Sønderborg/Haderselv Håndbold 9
Tvis 10
Aarhus Elitehåndbold U19 11
Viborg FH 12

Puljer

12 hold gennemgående turnering 

Rangliste U-19 piger Liga

Hold Seedning
Holstebro Håndb.90 1
Herning-Ikast Håndbold ungdom 2
Aarhus United U19 3
Skanderborg Håndbold 4
Randers HK 5
Horsens HK 6
Viborg HK  7
Silkeborg-Voel KFUM 8
Strandby/Elling Håndbold 9
Sønderjyske Ungdom 10
Elitehåndbold Aalborg Ungdom 11
Team Esbjerg HK 12

Puljer

12 hold gennemgående turnering 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE