Nyheder og presse
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!
Damelandshold

Klavs Bruun udtager A- og udviklingslandshold

Skrevet af Alexander Elverlund
06. sep 2018Kl. 10:56

Som det også tidligere har været tilfældet, vil landstræner Klavs Bruun Jørgensen samle både et A- og et udviklingslandshold i forbindelse med Sparekassen Kronjylland/Waoo Golden League senere på måneden.

Mandag d. 24 september møder 16 A-landsholdsspillere samt to spillere fra udviklingslandsholdet ind til træningslejr i Aarhus. To dage senere, onsdag d. 26. september støder de sidste 14 spillere, der udgør udviklingslandsholdet, til landsholdslejren. Mens A-landsholdet spiller tre opgør mod henholdsvis Frankrig, Polen og Norge, møder udviklingslandsholdet de norske rekruttjentene to gange.

Landstrænerteamet vil forestå træningerne for både A- og udviklingslandshold, mens assistenttræner Lars Jørgensen vil stå i spidsen for udviklingslandsholdet i de to opgør mod deres norske modstykker.

A-landsholdstruppen
(Møder ind mandag d. 24. september

Udviklingslandsholdstruppen
(Møder ind onsdag d. 26. september)

Målvogtere
Sandra Toft
Althea Reinhardt

Stregspillere
Stine Bodholt
Sarah Iversen
Kathrine Heindahl

Fløjspillere
Trine Østergaard
Simone Böhme
Fie Woller
Lærke Nolsøe

Bagspillere
Mette Tranborg
Line Jørgensen
Stine Jørgensen
Mia Rej
Lotte Grigel
Anne Mette Hansen
Kristina Jørgensen

Målvogtere
Amalie Milling*
Mathilde Juncker

Stregspillere
Rikke Iversen
Ida Marie Dahl
Maria Lykkegaard

Fløjspillere
Line Mai Hougaard
Mathilde Hylleberg
Freja Cohrt
Emma Friis

Bagspillere
Pauline Bøgelund
Celine Lundbye
Lærke Christensen
Annette Jensen
Nadia Offendal
Louise Ellebæk
Mie Højlund*

*Mie Højlund og Amalie Milling deltager i landsholdssamlingen fra mandag d. 24. september.

Køb billetter her

Program
27. september i Vibocold Arena, Viborg
18.45: Norge-Polen
21.00: Danmark-Frankrig

28. september i Hammel Idrætscenter, Hammel
17.00: Danmark-Norge (udviklingslandshold)

29. september i Ceres Arena, Aarhus
14.00: Frankrig-Norge
16.10: Danmark-Polen
18.45: Danmark-Norge (udviklingslandshold)

30. september i Forum Horsens
14.45: Frankrig-Polen
17.00: Danmark-Norge

Vælg forbund

Luk